Jihočeská filharmonie má novou šéfdirigentku

Od sezóny 2024/2025 bude šéfdirigentkou Jihočeské filharmonie Alena Hron.
Alena Hron na Pražském jaru v roce 2023 (foto Petra Hajská)
Alena Hron na Pražském jaru v roce 2023 (foto Petra Hajská)

Jihočeská filharmonie oznámila na svých sociálních sítích, že příští šéfdirigentkou se stane Alena Hron: “S velkou, mimořádnou, až nadšenou radostí oznamujeme odborné i běžné veřejnosti, že od sezóny 2024/25 nastupuje k Jihočeské filharmonii jako šéfdirigentka paní Alena Hron. Kromě toho, že jde o velmi erudovanou, připravenou, nadšenou a perspektivní dirigentku, je jasnou radostí, že je to v dějinách České republiky, vlastně Československa a samozřejmě v moderních dějinách naší země jako takové první šéfdirigentka, tedy žena, na tomto velmi významném postu. Jsme moc rádi, moc se těšíme, moc od toho očekáváme a moc rádi to všem dáváme vědět. Jsme první v Česku a tohle prvenství už nám všem nikdy nikdo nevezme.”

Alena Hron vystudovala dirigování na Pražské konzervatoři, Akademii múzických umění v Praze a na Norges musikkhøgskole v Oslu. Letos ukončí své druhé magisterské studium na Zürcher Hochschule der Künste. Dirigentské masterclassy absolvovala u Vasilije Petrenka, Christiana Ehwalda, Stefana Parkmana a Grety Pedersen. Povědomí o mladé dirigentce Aleně Hron se nyní šíří i za hranice České republiky. Největším milníkem její kariéry byl debut na Mezinárodním festivalu Pražské jaro v roce 2023.

Pod její taktovkou vystoupila mnohá česká tělesa, například Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK, Janáčkova filharmonie Ostrava, Pražská komorní filharmonie, Jihočeská filharmonie, Filharmonie Bohuslava Martinů, Filharmonie Hradec Králové, Plzeňská filharmonie a Západočeská filharmonie Mariánské Lázně. Do zahraničí odcestovala s Janáčkovou filharmonií, a to konkrétně do Berlína a Paříže. Dále spolupracovala se Südwestdeutsche Philharmonie Konstanz, Collegium Musicum Basel a Státní filharmonií Košice. Spolupracuje mimo jiné s dirigentem Jakubem Hrůšou, švýcarským dirigentem Kasparem Zehnerem, houslisty Josefem Špačkem, Janem Mráčkem a Janem Fišerem, sopranistkami Kateřinou Kněžíkovou a Veronikou Rovnou a kontrabasistou Wiesem de Boewé.

Mezi její významné počiny můžeme zařadit natočení kompletního orchestrálního díla skladatelky a dirigentky Vítězslavy Kaprálové. V roce 2023 odpremiérovala v Národním divadle moravskoslezském novou inscenaci Labutího jezera Petra Iljiče Čajkovského. V divadle F. X. Šaldy Liberec nastudovala Bohému Giacoma Pucciniho a ve Slezském divadle Opava Rigoletta Giuseppe Verdiho.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments