Jihočeské divadlo musí znovu hledat šéfa opery, duo SKUTR nakonec nenastoupí

Vedení Jihočeského divadla dnes odpoledne oznámilo, že režijní tandem SKUTR, tedy Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský, oproti původním předpokladům českobudějovickou operu nakonec vést nebude. Kukučka a Trpišovský se šéfy opery Jihočeského divadla měli stát od začátku nové sezony 2015/2016, a to na základě rozhodnutí nového ředitele Lukáše Průdka (informovali jsme zde).Tady je kompletní znění dnešní tiskové zprávy Jihočeského divadla:

Společné stanovisko ředitele Jihočeského divadla Lukáše Průdka a režijního dua SKUTR (Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský) k vývoji jednání o obsazení pozice „Šéf opery“ a další spolupráci

Od července roku 2014 probíhala pravidelná jednání mezi ředitelem Jihočeského divadla Lukášem Průdkem a režijním duem SKUTR o možnosti jejich angažování na pozici „Šéf opery“. V průběhu října 2014 bylo dohodnuto, že obě strany mají na spolupráci zájem s tím, že SKUTR nastoupí do vedení opery Jihočeského divadla v polovině října 2015, neboť do té doby jsou plně vytíženi nasmlouvanými režiemi v jiných uměleckých subjektech. V dalších měsících, kdy pokračovala pravidelná jednání, došlo ještě k několika schůzkám mezi SKUTRem a stávajícím generálním hudebním ředitelem JD, dirigentem Mariem De Rose, na kterých se angažování SKUTRu do vedení opery dále potvrzovalo a zároveň vznikal dramaturgický plán na rok 2015.

Po dalších jednáních v průběhu ledna a února roku 2015 však došlo k obratu na straně režijního dua SKUTR. Změna nastala zvláště po podrobnějších úvahách o organizaci a provozu opery. Ze strany SKUTRu došlo k obavám, zda budou schopni zajistit provoz opery včetně všech povinností a odpovědnosti, která je s vedením opery spojena. Po dalších dvou jednáních bylo dohodnuto, že režijní duo SKUTR do vedení opery v roce 2015 nenastoupí. Bylo však také dohodnuto, že pro soubor opery vytvoří v roce 2016 dvě režie a v roce 2017 opět další dvě režie pro soubor opery, případně pro jiný ze souborů Jihočeského divadla.
Foto archiv 

Mohlo by vás zajímat


2
Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
metuzalem

Od začátku bylo každému, kdo trochu rozumí opernímu provozu, jasné, že dva loutkoherci vést operní soubor nemohou. Mladý a nezkušený ředitel rozhodl o jejich jmenování bez výběrového řízení a zde je výsledek.

Ctirad

Myslím, že u loutkového divadla to ještě v ČB zůstane. Chtěl bych vidět šéfa, který bude akceptovat, že SKUTR bude ve dvou sezónách inscenovat po dvou inscenacích. Buď šéf bude mít nějakou vizi a nebude s tím moci souhlasit, nebo se bude právě jednat o loutkového šéfa, který bude plnit příkazy “mladého a nezkušeného ředitele”, jak situaci v ČB pojmenoval pan Metuzalem.