Jihočeské divadlo uvedlo v premiéře Figarovu svatbu

Pod taktovkou Maria De Rose a v režii Josefa Průdka včera Jihočeské divadlo uvedlo premiéru Mozartovy opery Figarova svatba. V rolích svatebního páru se divákům představili Lukáš Bařák jako Figaro a Maria Bisso jako Zuzanka. Roli hraběte Almavivy režisér svěřil Jiřímu Brücklerovi.Režisér se podle dramaturga divadla Františka Řihouta s Mozartovou Figarovou svatbou potkal už mnohokrát. „Průdek rolí Figara absolvoval HAMU a představil se v ní i v Jihočeském divadle v roce 1973. O dvanáct let později ji zde poprvé režíroval, a znovu si zazpíval Figara, a konečně v pražském Národním divadle ji jako režisér uvedl v roce 2002,” uvedl Řihout. Autorem scény je Jaroslav Milfajt, kostýmy vytvořil Tomáš Kypta, choreografem představení je Sergej Škalikov.

Je málo oper, které mají tak bohatý a zamotaný děj jako právě Figarova svatba. Podtitul stejnojmenné Beaumarchaisovy předlohy Bláznivý den vystihuje jeho charakter. V této opeře o žárlivosti a lásce Mozart zpracoval celou galerii postav a postaviček v čele s panským sluhou a vtipálkem Figarem, který se se svým děvčetem, komornou Zuzankou dokáže postavit libovůli a nenapravitelnému sukničkářství hraběte Almavivy.

Podle Řihouta je na partituře Figarovy svatby patrné, že vznikla ve velkém tvůrčím zápalu autora. „Vokální party složil Mozart za pouhých šest týdnů, instrumentální prý dodělával po nocích. Proto opera působí úžasně kompaktně a harmonicky,” dodal Řihout.

Přestože se světová premiéra Figarovy svatby konala ve Vídni, teprve v Praze zažila svůj první skutečný triumf. Jihočeské divadlo ji nastudovalo už popáté.

Foto JD České Budějovice / Michal Siroň

Napsat komentář