Jindra odchází z vedení Opery ND. Důvod: neshody s Kofroněm

  1. 1
  2. 2

Aktualizováno 2.7.2014 17:45 

Ředitel ND Jan Burian je Jindrovým odchodem překvapen 
Adam Plachetka v reakci na Jindrovo odstoupení přerušil s ND spolupráci

Robert Jindra odstoupil z funkce hudebního ředitele Opery Národního divadla. Důvodem jsou podle prohlášení, které rozeslal médiím, jeho neshody s uměleckým ředitelem Opery Národního divadla Petrem Kofroněm. Jindra se podle svého prohlášení neztotožňuje s Kofroňovým výběrem inscenačních týmů, způsobem přípravy dramaturgického plánu a také s jeho celkovou vizí budoucího uměleckého směřování Opery Národního divadla a Státní opery.„Dalším důvodem mého odstoupení z funkce hudebního ředitele je rozpor mezi přislíbenými a reálnými kompetencemi, které jsou pro adekvátní vykonávání této funkce nezbytné. Za zcela zásadní však považuji, že stále není transparentně veřejně pojmenována avizovaná transformace Opery Národního divadla a Státní opery. V takové atmosféře lze jen těžko kreativně pracovat na plánování a provozu, ale především vytvořit tvůrčí atmosféru, která je pro uměleckou práci zcela nezbytná,“ uvedl Jindra.V průběhu dnešního odpoledne na Jindrovo prohlášení reagoval ředitel Národního divadla Jan Burian, který je Jindrovým odchodem prý překvapen: „Považuji od něj za férové, že nepokračuje v projektu, kterému přestal věřit. Jeho dnešní kritika koncepce transformace mě překvapila, protože doposud k ní nevznesl žádné připomínky. Umělecký šéf Opery Národního divadla a Státní opery Petr Kofroň má moji absolutní důvěru a jsem přesvědčen, že spolu s ředitelkou Opery Silvií Hroncovou připravili jeden z nejzajímavějších dramaturgických plánů pro následující období.“

V návaznosti na Jindrův odchod Burian rozhodl, že post hudebního ředitele Opery Národního divadla bude dočasně zastávat Petr Kofroň.Ve funkci hudebního ředitele Opery Národního divadla byl Jindra od 2. září loňského roku, kdy byl po nástupu nového ředitele Národního divadla Jana Buriana reorganizován dosavadní soubor opery. Vznikly dvě samostatné umělecké správy: pro Národní divadlo a pro Státní operu. Operní centrála se koncepčně věnuje celkové umělecké strategii a systému řízení. Umělecké správy odpovídají za provoz a premiéry a vše, co k tomu patří. Ředitelkou spojené Opery Národního divadla a Státní opery byla jmenována divadelní manažerka Silvie Hroncová, uměleckým ředitelem obou operních souborů je Petr Kofroň, hudebním ředitelem souboru Státní opery se stal Martin Leginus.

Jindra podle svých slov cítí podporu od členů souboru. Například basbarytonista Adam Plachetka se vzhledem ke vzniklé situaci rozhodl odstoupit od svých přislíbených závazků plánovaných v Národním divadle na divadelní sezonu 2014/2015. „Jeho odchodem z funkce hudebního ředitele Opery Národního divadla odchází i záruka umělecké a profesionální úrovně,“ sdělil Plachetka.

Ředitel Národního divadla Jan Burian se s Robertem Jindrou ve středu 2. července dohodl, že bude v Opeře Národního divadla nadále dirigovat, avšak už jen externě. Konkrétní rozsah jeho spolupráce bude teprve upřesněn, plánovanou premiéru Janáčkovy opery Z mrtvého domu Robert Jindra i po svém odchodu ze zaměstnaneckého poměru v Národním divadle nastuduje (více zde).
***

DOKUMENTY

Tiskové prohlášení Roberta Jindry
Po dlouhém a nesnadném zvažování jsem se rozhodl ke dni 26. června 2014 odstoupit z funkce hudebního ředitele Opery Národního divadla. Rozhodl jsem se tak především na základě dlouhodobých neshod s uměleckým ředitelem Opery Národního divadla a Státní opery Petrem Kofroněm. Neztotožňuji se s jeho výběrem inscenačních týmů, způsobem přípravy dramaturgického plánu, a také s jeho celkovou vizí budoucího uměleckého směřování Opery Národního divadla a Státní opery. Dalším důvodem mého odstoupení z funkce hudebního ředitele Opery Národního divadla je rozpor mezi přislíbenými a reálnými kompetencemi, které jsou pro adekvátní vykonávání této funkce nezbytné. Za zcela zásadní však považuji, že stále není transparentně veřejně pojmenována avizovaná transformace Opery Národního divadla a Státní opery. V takové atmosféře lze jen těžko kreativně pracovat na plánování a provozu, ale především vytvořit tvůrčí atmosféru, která je pro uměleckou práci zcela nezbytná. Chtěl bych upřímně poděkovat orchestru Národního divadla, sboru Opery Národního divadla a všem kolegům z řad sólistů a dirigentů za krásnou uměleckou spolupráci a nebývalou podporu při řešení nelehkých organizačně-provozních problémů v Opeře Národního divadla a Státní opery v sezoně 2013/2014.

Robert Jindra
27. června 2014
***

Tisková zpráva vedení Národního divadla
Dnes ráno obdržel ředitel Národního divadla Jan Burian rezignaci Roberta Jindry na pozici hudebního ředitele Opery Národního divadla. O důvodech a o další spolupráci budou spolu jednat v pondělí 30. června.  „Považuji od něj za férové, že nepokračuje v projektu, kterému přestal věřit. Jeho dnešní kritika koncepce transformace mě překvapila, protože doposud k ní nevznesl žádné připomínky. Umělecký šéf Opery Národního divadla a Státní opery Petr Kofroň má moji absolutní důvěru a jsem přesvědčen, že spolu s ředitelkou Opery Silvií Hroncovou připravili jeden z nejzajímavějších dramaturgických plánů pro následující období. Pro Operu Národního divadla vybereme hudebního ředitele, kterého bude více zajímat vytváření podmínek pro operní tvorbu naší první scény. Pevně věřím, že spolupráce Roberta Jindry s Národním divadlem bude nadále pokračovat a že na jaře 2015 hudebně nastuduje svou ‚srdeční záležitost‛, kterou je opera Z mrtvého domu Leoše Janáčka,“ říká ředitel Národního divadla Jan Burian. Post hudebního ředitele Opery Národního divadla bude dočasně zastávat Petr Kofroň.
27. června 2014
***

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
12 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments