Jiří a Otto Bubeníčkovi: 40

  1. 1
  2. 2

Přestože Jiří a Otto Bubeníčkovi plánují v této či příští sezoně pomalu opouštět taneční soubory, kde léta aktivně působili, svoji budoucnost jinak než spojenou s tancem nevidí. Dále budou působit ve svém souboru Les Ballets Bubeníček, pro nějž bude Jiří skládat choreografie a Otto vytvářet scénografii, případně komponovat hudbu. Oba bratři v příštím roce vystoupí několikrát též v České republice a možná se do vlasti vrátí i na delší dobu – jsou totiž vážnými kandidáty na vedení Baletu Národního divadla. Světově proslavená dvojčata Bubeníčkovi oslaví už příští úterý, 7. října svoje čtyřicáté narozeniny. Ač patří k nejlepším českým tanečníkům, známější jsou spíše v zahraničí, kde tráví většinu svého profesního života.„Lidé nás vnímají jako dvojčata, ale každý jsme jiný charakter a jiným způsobem tancujeme,“ říkají bratři sami o sobě. Otto je elegantnější, lyričtější i vášnivější a paradoxně větší srandista. Jiří pak zase temperamentnější a dravější. Bubeníčkovi jsou laureáty řady cen, mají za sebou četná hostování na prestižních divadelních scénách, účasti na galakoncertech a mezinárodních festivalech od Mnichova přes Vídeň, Petrohrad, Tokio až po Austrálii.

Bubeníčkovi pocházejí ze staré české cirkusové rodiny, narodili se v polském Lubinu, kde jejich rodiče byli zrovna na turné s cirkusem Humberto. Předpokládalo se proto, že chlapci zachovají rodinnou artistickou tradici – jako malí jezdili na jednokolce, chodili po rukou nebo žonglovali. Když jim ale bylo jedenáct, přišel zlom. Učitelka tance rozpoznala jejich pohybový talent a doporučila Jiřího a Ottu ke studiu na pražské Taneční konzervatoři. Oba nakonec nastoupili hned do druhého ročníku.

Dalším milníkem pro oba bratry byla soutěž v Lausanne, kde je oslovil slavný John Neumeier a nabídl jim studium na baletní škole v Hamburku. Jiří a Otto ale tehdy odmítli. Po absolutoriu na konzervatoři však Bubeníčkovi už do vyhlášeného Neumeierova souboru zamířili a jejich kariéra tím nabrala raketový vzestup.

V roce 1997 se stali v Hamburského baletu prvními sólisty. Jako dvojčata, která jsou prakticky k nerozeznání, často alternovali ve stejných rolích nebo se vhodně doplňovali. V jednom z představení například Jiří tančil schizofrenního krále, Otto byl jeho stínem. Slavná je i choreografie Clauda Brumachona s názvem Les Indomptés (Nezkrocení) – duet, v němž bratři ve vysoké rychlosti tančí zrcadlově přesně, jeden je jakoby odrazem toho druhého. Obě těla svádějí neustálý boj mezi potřebou toho druhého a touhou po vlastní identitě.

Umění obou bratrů opěvují diváci i kritika. Jiří byl princem v Šípkové Růžence, Otto v Popelce nebo Louskáčkovi. Jiřímu napsal Neumeier přímo na tělo roli legendárního tanečníka Nižinského ve stejnojmenném baletu, Nižinského i Zlatého sluhu v této choreografii ale ztvárnil i jeho bratr. Bubeníčkovi mimo jiné zazářili v dílech Forsytha, Balanchina, Kyliána, Eka, Dawsona, Duata či Fokina.

U Jiřího ale nakonec zvítězila touha po změně, a tak z Hamburku v roce 2006 odešel do drážďanského baletu Semperoper, kde působí také na pozici prvního sólisty, ale též vytváří choreografie. V mezinárodních soutěžích zabodovaly například jeho choreografie Made on Earth (Vytvořeno na Zemi, Ze Země) či Prisoners of Feelings. V roce 2002 získal Jiří prestižní cenu Benois de la Danse – čili tanečního Oscara, kterého uděluje Mezinárodní svaz choreografů. Porotu zaujal rolí Armanda v Dámě s kaméliemi.

Také okruh umělecké činnosti Otty je velmi široký, věnuje se komponování hudby, navrhování kostýmů a scénografii. V roce 2006 debutoval jako režisér s krátkým filmem Nocturnal Ecstasy, pro nějž vytvořil partituru a byl také hercem a vedoucím střihu. Působí též jako pedagog v mistrovských baletních kurzech.

Oba bratři mají za sebou mnohá ocenění i četná hostování na prestižních scénách. Podobně jako primabalerína Daria Klimentová, která se také proslavila v zahraničí a letos ohlásila konec aktivní kariéry, i Bubeníčkové špičkově tančí i ve věku, kdy mnozí tanečníci odcházejí „do penze“.

„Člověk bohužel nemůže tuto profesi dělat do konce života. Tanec na profesionální úrovni je velice náročný, a to hlavně fyzicky. Já jsem se rozhodl, že se v listopadu 2016 rozloučím se Semperoper baletním souborem a s drážďanským publikem hlavní rolí rytíře Des Grieux v baletu Manon od Kennetha MacMillana,“ rozhodl se Jiří Bubeníček. „I když něco bude končit a člověk z toho může být smutný, něco nového naopak začíná. Už dnes mám nabídky na nové kreace, choreografie až do roku 2017.“

Otto plánuje v hamburském souboru skončit již tuto sezonu. „Ale ne z fyzických důvodů. Chceme s Jiřím tancovat, choreografovat, vytvářet svoje věci, nové balety, soustředit se na Les Ballets Bubeníček a cestovat po světě,“ říká temperamentnější dvojče.

„Tento týden mě čeká Romeo, mám dvě představení. Poté hostujeme třikrát v Paříži s večerem Williama Forsytha, který s námi teď několik týdnů i zkoušel. V listopadu tančím Josefa v Legendě o Josefovi, novém baletu od choreografa Stijna Celise, který pro mne postavil. Je to velice náročná role, jsem na jevišti bez jediné přestávky či odpočinku v zákulisí,“ popisuje náročnou, ale milovanou profesi Jiří. V listopadu má před sebou v newyorské Carnegie Hall premiéru své choreografie, kterou připravil pro hvězdu Pařížské opery Hervého Moreaua. „A v prosinci samozřejmě Louskáček,“ doplňuje titul, bez něhož se neobejde většina souborů s klasickým repertoárem. Následuje Dortmund, kde bude až do začátku února připravovat premiéru svého baletu Piano. „Bratr mi opět navrhl scénografii, tak se těším na naší další uměleckou spolupráci,“ uvedl Jiří.

V Česku budou v červenci Jiří a Otto Bubeníčkovi hostovat se souborem Les Ballets Bubeníček v Novém divadle v Plzni. „Oslovil nás Petr Forman, jeden z organizátorů projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015. Máme za sebou krásné open-air večery na zámku Velké Losiny a na hradě Šternberk, momentálně hledáme lokalitu pro další podobnou akci,“ popisují tanečníci své plány pro české publikum.

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments