Jiří Vodička a Martin Kasík na osmém koncertě broumovského festivalu

Nádherné tóny klavíru a houslí se v sobotu 17. srpna 2019 nesly kostelem sv. Barbory v Otovicích díky hudebnímu festivalu Za poklady Broumovska. Osmý letní koncert zcela ovládli houslista Jiří Vodička a klavírista Martin Kasík.
Jiří Vodička a Martin Kasík (zdroj Za poklady Broumovska 2019)

Otovický svatostánek se začal zaplňovat prvními posluchači již po 17. hodině. Zahajovacím tónům koncertu pak naslouchalo více než 197 návštěvníků, kteří do festivalových kasiček vhodili dobrovolné vstupné ve výši 15.698 korun, 90 polských zlotych a 10 euro, a přispěli tak na opravu kostelů broumovské skupiny.

Program osmého koncertu představil Jiřího Vodičku – koncertního mistra České filharmonie, sólistu i komorního hráče, který patří k nejvyhledávanějším českým houslistům. Stejně renomovaným interpretem je i klavírista Martin Kasík, který se hře na klavír věnuje od 4 let a v roce 1999 zvítězil v jedné z nejprestižnějších světových soutěží Young Concert Artists Competition v New Yorku. Otovickému publiku předvedli díla L. v. Beethovena, V. Nováka, J. S. Bacha, C. Saint-Saënse a P. Sarasateho.

„Program byl průřezem pro interprety velmi obtížného, zato posluchačsky velmi vděčného repertoáru. Houslista Jiří Vodička prezentoval nejznámější a nejnáročnější díla komorní houslové literatury, za doprovodu špičkového klavíristy Martina Kasíka, který je stálicí na českém hudebním nebi a na koncertě se představil i sólově. Spojení obou interpretů bylo pro posluchače i pořadatele velkým svátkem.“ popsali koncert organizátoři festivalu.

Pozvánka na 9. koncert festivalu / 24. srpna, Teplice nad Metují
Netradiční, a navíc rodinné spojení saxofonu, klarinetu a varhan nabídne devátý koncert festivalu, který v sobotu 24. srpna v 18 hodin zamíří do kostela Panny Marie Pomocné u Ivanitské poustevny na Kamenci, v Teplicích nad Metují. Stejně jako v případě koncertu laureátů Broumovské klávesy bude tento koncert věnován mladé nastupující generaci – rakouskému Duu Bubreg: absolutním vítězům rozhlasové soutěže Concertino Praga, saxofonistovi Mártonu Bubregovi a klarinetistovi Bence Bubregovi, které doplní na varhany jejich maminka Linda Bubreg-Dobay.

Bratři Bubregovi již mají za sebou debut v Carnegie Hall v New Yorku a letos je čeká první vystoupení ve Wiener Konzerthausu. Bence Bubreg studuje klarinet na Tyrolské státní konzervatoři u Maximiliana Bauera a Márton Bubreg saxofon na Mnichovské hudební akademii u Koryuna Asatryana. Sourozenci Bubregovi vyhráli několik hlavních cen na mezinárodních soutěžích v Japonsku, Itálii, Francii, Slovinsku, České republice, Rakousku a Chorvatsku. Márton debutoval již ve svých 10 letech na letním festivalu v Innsbrucku s Tyrolským symfonickým orchestrem jako nejmladší sólista všech dob. V roce 2017 získal jako nejmladší soutěžící cenu Grand Prix des Tiroler Klassik Instrumentalistenpreises. Bence se za své mimořádné umělecké úspěchy stal nositelem ceny Jeunesse Special Award (2017).

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat