Již zítra Aida na Rýně

Calixto Bieito jako jeden z hlavních tvůrců nového nastudování Aidy ve švýcarské Basileji. Že to není nic světoborného? Že nějakého Calixta Bieita neznáte, ani vám nic nenapovídá, že by opera v Basileji stála za povšimnutí? To je chyba. Že to rozhodně bude pozoruhodná událost, tak o tom svědčí dvě věci: 1/ Theater Basel je velmi progresivní operní dům a 2/ Calixto Bieito produkuje velmi netradičně pojatá představení. Právě v těchto chvílích finišují přípravy na ojedinělou událost, která je ohlášena již na zítřejší večer: Přímý přenos, nazvaný Aida na Rýně, který bude vysílat švýcarská veřejnoprávní televize SF1, ale například také i u nás běžně dostupný německý televizní kanál 3sat či ZDF-Theaterkanal.

 

Půjde o již třetí v řadě pozoruhodných operních projektů, inscenovaných živě ve veřejných prostorách. Po Verdiho La Traviatě na curyšském hlavním nádraží v roce 2008 a Pucciniho Bohémě na předměstí Bernu v roce 2009 se tedy letos dočkáme Aidy, inscenované na břehu řeky Rýn, a to pod širým nebem kolem centrálního basilejského mostu a hotelu Les Trois Rois.

Aida na Rýně je projektem švýcarské televize v koprodukci s RTS, RSI, 3sat a ZDF Theaterkanal, ve spolupráci s Theater Basel a tamním symfonickým orchestrem. Producenti mluví o maximálním přiblížení se hranicím současných technických možností a o využití nesmírně sofistokované technologie. Zatímco například orchestr bude umístěn v tanečním sále hotelu, děj se bude odehrávat na místech značně odlehlých. V titulní roli Aidy vystoupí španělská sopranistka Angeles Blancas, Radames bude příležitostí pro ruského tenoristu Sergeje Khomova, Amneris byla svěřena americké mezzosopranistce Michelle DeYoung, pod hudebním nastudováním je podepsán Gabriel Feltz.

Aida na Rýně bude z Basileje vysílána živě 1. října 2010 od dvaceti hodin. Přenos by měl být zprostředkován i na internetu – na webu SF1). Pro přestávku je krom pohledu do zákulisí slibována i debata přizvaných osobností světa opery.

www.sendungen.sf.tv/aida-am-rhein

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments