Již zítra se uskuteční finále 1. ročníku talentové soutěže “Hraj online!”

Již zítra se v Sukově síni Domu hudby uskuteční finále talentové soutěže „Hraj online!“, kterou vyhlásila Komorní filharmonie Pardubice ve spolupráci se stipendijním programem MenART a přehlídkou neprofesionálních varhaníků Organum regium.
Hraj online! (foto Komorní filharmonie Pardubice)
Hraj online! (foto Komorní filharmonie Pardubice)

Soutěže se mohli zúčastnit žáci ZUŠ sídlících na území Pardubického kraje. Vypsány byly čtyři soutěžní kategorie: hra na klavír, hra na dechové dřevěné, dechové žesťové a smyčcové nástroje. Každá kategorie byla rozdělena do dvou věkových skupin – do 15 a do 20 let. Celkem se přihlásilo 55 soutěžících z 15 různých základních uměleckých škol.

Jelikož soutěž probíhala ve své první fázi distančně, soutěžící museli pořídit videonahrávku soutěžní skladby dle svého výběru v minimálně délce tři minuty a tu do poloviny května zaslat pořadatelům. Videonahrávky byly v prvním kole posuzovány odbornými porotami. Z přihlášených nahrávek vybraly celkem 21 mladých talentů, kteří postoupili dále.

Nyní se pořadatelé těší na finálové kolo, které sice proběhne bez publika, ale už prezenčně. Vítězové jednotlivých kategorií budou známi v 16 hod a získají 2 x 60 minutový masterclass s hráčem Komorní filharmonie Pardubice zaměřený na přednes skladby určené pro natáčení s Komorní filharmonií a následně s ní také natočí audiovizuální nahrávku, která bude umístěna na sociálních sítích pardubické filharmonie.

„Hlavním cílem a ‚hnacím motorem‘ k přípravě soutěže byla podpora dětí, které se učí hře na hudební nástroj. V důsledku epidemiologické situace základní umělecké školy vyučovaly s krátkými přestávkami distančně již od loňského března. Jejich žáci se až do poloviny dubna vzdělávali na dálku, což mnohdy způsobovalo obtíže jak jim, tak jejich pedagogům. Sekundárně se pak soutěž snaží o výchovu budoucích posluchačů a možná i hráčů Komorní filharmonie Pardubice. Videa, která nám žáci a jejich učitelé zaslali, byla na vysoké interpretační úrovni. Jsem moc rád, že poroty měly opravdu velmi těžké rozhodování.“ přibližuje Jaroslav Šlais, který vede edukativní projekty Komorní filharmonie Pardubice.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments