Již známe výsledky Výročních cen OSA za rok 2022

Již po osmnácté se dnes, ve čtvrtek 1. června 2023, uskutečnilo předávání Výročních cen OSA, které oceňují přední domácí hudební skladatele a textaře v rámci populární a klasické hudby, a to celkem v patnácti kategoriích.
Marek Kopelent (zdroj HAMU)
Marek Kopelent (zdroj HAMU)

Ocenění pro nejúspěšnějšího skladatele populární hudby a nejúspěšnějšího textaře obhájil Marek Ztracený, jenž také zvítězil v kategorii Populární skladba roku se svým hitem Moje milá. Zlatou cenu OSA za celoživotní přínos obdržel zesnuvší hudební skladatel a klavírista Marek Kopelent. Do Zlatého fondu OSA byl zapsán hudební skladatel a zakladatel tria Golden Kids Bohuslav Ondráček (in memoriam) a skladba Jdi za štěstím, jejímiž autory jsou Karel Svoboda a Zdeněk Borovec. Druhým rokem byl oceněn také nejstreamovanější autor, kterým se stal Viktor Sheen. Celým slavnostním večerem v kulturním paláci Vzlet provedli moderátorka rádia Expres FM Veronika Koloušková a skladatel a herec Jan Maxián. Záznam Výročních cen OSA bude možné sledovat v televizi Óčko Star 21. června 2023 od 18:00 hodin a 25. června od 13:00 hodin.

V oblasti vážné hudby se dařilo hudebnímu skladateli Martinu Smolkovi, který se stal nejúspěšnějším skladatelem i nejúspěšnějším autorem vážné hudby v zahraničí. Jeho skladba Agnus Dei se také umístila na prvním místě v kategorii Vážná skladba roku. V rámci populární hudby se nejúspěšnějším autorem v zahraničí stal Prokop Holoubek z kapely Midi Lidi. Ocenění pro nejúspěšnějšího nakladatele pak obhájila společnost Universal Music Publishing.

OSA nezapomíná ani na mladé autory – nejúspěšnějším autorem vážné hudby je Vojtěch Frank a v populární hudbě uspěl raper Denis Bennett alias Earth. Vítězové kategorií obdrželi kromě skleněné sošky, za jejímž designem stojí uznávaný hudebník a výtvarník Milan Cais, navíc ještě šek v hodnotě 50.000 Kč, který OSA každoročně věnuje úspěšným mladým autorům. Nejmladší kategorií je Nejúspěšnější streamovaný autor, kde si ocenění odnesl loňský vítěz kategorie Nejúspěšnější mladý autor populární hudby Viktor Sheen.

„Zařazení kategorie Nejúspěšnější streamovaný autor bylo reakcí na dynamicky rostoucí přehrávání hudby z internetových platforem, které je mezi mladou generací zcela dominantní. Čísla za poslední období nám ukazují, že tento způsob konzumace hudby bude i nadále růst, a proto jsem rád, že Výroční ceny OSA jdou s dobou a tento trend při udílení reflektují,“ vysvětluje Roman Strejček, předseda představenstva OSA.

Ocenění vychází přímo ze statistik OSA. Dle pravidel zahrnují skladby a autory, kteří poprvé v posledních dvou letech zaznamenali mimořádný úspěch ve vysílání rozhlasu a televize, v koncertním provedení, v prodejnosti nosičů, na internetu a při dalších užitích hudby, a to bez ohledu na datum jejich registrace u OSA. Kategorie, které se neudělují na základě dat, ale na základě rozhodnutí dozorčí rady OSA, jsou Zlatá cena OSA za přínos české hudbě, Zlatý fond OSA za dlouhodobě nejhranější skladby nebo autory a Cena za propagaci a šíření české hudby.

Tématem letošních cen byl dialog v hudbě a hudební duety. V rámci večera za doprovodu Unique Quartetu Šimona Marka a kapely v obsazení Jan Steinsdörfer (piano), Tomáš „Kaštan” Baroš (kontrabas, baskytara) a Dano Šoltis (bicí), vystoupili Bára Basiková a Jakub Hübner, Kateřina Marie Tichá a Martin Chobot, Elizabeth Kopecká a Martin Chodúr, Jakub Vaňas a En.dru, písničkářka Kaczi a tanečnice Anna Kroupová s klarinetistou Kamilem Doležalem.

Letošní 18. ročník udílení Výročních cen OSA se konal pod záštitou Ministerstva kultury.

Ocenění 18. ročníku Výročních cen OSA:
Zlatá cena OSA: Marek Kopelent
Zlatý fond OSA – autor: Bohuslav Ondráček
Zlatý fond OSA – skladba: Jdi za štěstím (Karel Svoboda, Zdeněk Borovec)
Cena za propagaci a šíření české hudby: Gabriela Beňačková-Čápová
Populární skladba roku: Moje milá (Marek Ztracený)
Vážná skladba roku: Agnus Dei (Martin Smolka)
Nejúspěšnější skladatel populární hudby: Marek Ztracený
Nejúspěšnější textař: Marek Ztracený
Nejúspěšnější skladatel vážné hudby: Martin Smolka
Nejúspěšnější nakladatel: Universal Music Publishing
Nejúspěšnější mladý autor populární hudby: Denis Bennett alias Earth
Nejúspěšnější mladý autor vážné hudby: Vojtěch Frank
Nejúspěšnější autor vážné hudby v zahraničí: Martin Smolka
Nejúspěšnější autor populární hudby v zahraničí: Prokop Holoubek
Nejúspěšnější streamovaný autor: Viktor Sheen
Koncert roku: cena neudělena

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments