Johann Strauss Festjahr 2025 představil obrysy bohatého programu

Příští rok bude patřit králi vídeňských valčíků, Johannu Straussovi mladšímu, od jehož narození uplyne přesně 200 let. Přípravy na velkolepé celoroční oslavy běží na plné obrátky, organizátoři už představili hlavní obrysy bohatého programu. Festival Johann Strauss Festjahr 2025 nabídne různorodé hudební zážitky od klasiky v historických sálech až po moderní umění v ulicích.
Johann Strauss Festjahr 2025 (foto Herwig Prammer)
Johann Strauss Festjahr 2025 (foto Herwig Prammer)

Příští rok slaví Vídeň 200 let od narození jednoho z nejvýznamnějších rakouských skladatelů, Johanna Strausse mladšího. Slavit se bude ve velkém a opravdu po celý rok, Novým rokem počínaje a silvestrovským galavečerem konče.

„Johann Strauss se stal nedílnou součástí Vídně jakožto města hudby. O to více mě těší, že oslavám tohoto vídeňského génia věnujeme celý rok. Řada akcí nadchne nejen Vídeňany, ale i návštěvníky z celého Rakouska a zahraničí,“ uvedl vídeňský radní pro hospodářství Peter Hanke.

Příští rok přivede Strausse k životu festival Johann Strauss Festjahr 2025, na kterém se podílí čtyřicet institucí a partnerů zastupující různé hudební žánry. Díky této spolupráci si fanoušci Strausse budou moci vychutnat koncerty klasické hudby v nádherných sálech, ale i se nechat překvapit moderními adaptacemi a performativním uměním pod širým nebem. Organizátoři festivalu věří, že díky tomuto přístupu dokážou během 365 dní oslovit co nejširší publikum.

Na jaké konkrétní akce se těšit? V programu oslav si hudební nadšenci budou moci vybrat ze široké palety hudebních zážitků. Straussovu hudbu umělci zpracují nejen v rámci koncertů klasické a moderní hudby, ale i hudebního divadla, činohry, tanečních představení, uměleckých performancí, videí, cirkusu, instalací nebo výstav.

Kromě ikonických vídeňských míst, která se se Straussem tradičně pojí, jako jsou koncertní domy Musikverein a Konzerthaus nebo Vídeňská státní opera, se budou hudební akce konat i na méně obvyklých místech. Na festivalové mapě se objeví například i Vídeňský ústřední hřbitov nebo letní open air festival Donauinselfest, který každoročně navštíví více než dva miliony lidí. Je patrné, že organizátoři festivalu jdou s dobou. V programu tak nebudou chybět ani současné experimenty se Straussovou hudbou v podání umělé inteligence.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments