Týden s tancem

Co se dělo a děje ve světě pohybového divadla: Radim Vizváry přivezl poprvé pantomimu na Belgrade Dance Festival, Vize tance Studio ALTA pořádají setkání ARTIST & VENUES, v CO.LABS v Brně hostují tři akce z produkce Studia ALTA, 420PEOPLE se představili na Spring Forward, DEKKADANCERS pracují na nové premiéře a další zprávy:
Radim Vizváry na Belgrade Dance Festival (foto Dušan Vukić)
Radim Vizváry na Belgrade Dance Festival (foto Dušan Vukić)

Česká pantomima opět v zahraničí: Radim Vizváry na prestižním Belgrade Dance Festival
Přední český mim Radim Vizváry vystoupil na 21. ročníku Belgrade Dance Festival, jednoho z nejvýznamnějších evropských tanečních festivalů. Ve dnech 19. a 20. března zde odehrál svou slavnou inscenaci Sólo, stal se tak prvním umělcem, který zde publiku představil umění pantomimy a teprve čtvrtým českým autorem, jehož dílo bylo na festivalu uvedeno.

Úspěšným vystoupením předcházela i tisková konference pro srbská média, které se zúčastnila také ředitelka festivalu Aja Jung a velvyslanec ČR v Bělehradě, Ing. Tomáš Kuchta. Hostování proběhlo také ve spolupráci s Českými Centry, stejně tak jako Vizváryho předchozí červencový zájezd do Izraele, kde zaznamenal se Sólem velký úspěch. Právě na doporučení ředitelky Suzan Dellal Centra v Tel Avivu byl Radim Vizváry pozván i na tento prestižní festival.

„Před Radimem Vizvárym se nám za 21 let historie Bělehradského tanečního festivalu mnoho umělců z České republiky představit ani poznat nepodařilo. Je pravda, že se zde několikrát představil Jiří Kylián se svými soubory NDT 1, NDT 2 i v rámci repertoáru několika dalších evropských souborů,“ uvádí ředitelka festivalu Aja Jung. Přesto je česká účast výjimečnou událostí. Před více než patnácti lety se na festivalu představil Balet Národního divadla s triptychem, jehož součástí byla choreografie Petera Zusky, a v roce 2016 také soubor 420PEOPLE. Pantomima se na programu neobjevila ani jednou, pro místní diváky nejde o příliš známou uměleckou formu.

Ing. Tomáš Kuchta, Radim Vizváry, Aja Jung a Lucie Orlók (foto archiv Mime Prague)
Ing. Tomáš Kuchta, Radim Vizváry, Aja Jung a Lucie Orbók (foto archiv Mime Prague)

Ředitelka festivalu však byla podle referencí přesvědčená, že dílo vyjadřující osobní vztah umělce k jeho oboru a tolik pohybově mnohotvárné si publikum získá. „Osobně mě toto dílo naprosto uchvátilo,“ hodnotí nyní Aja Jung. „Jde o velmi vzácné umělecké nasazení. Radim během 90 minut svého ‚skutečného manifestu‘ vztahu k umění pantomimy předává divákům všechny své zkušenosti, energii i emoce. Nebylo jediného nádechu či nejjednoduššího pohybu, který by plně a precizně nezapojil do těchto zvláštních a křehkých okamžiků spojení mezi tvůrcem-performerem a jeho publikem. V průběhu představení panovalo naprosté ticho a po poslední scéně následoval nadšený a dlouhý potlesk. Jsem si jistá, že to bylo teprve naše první setkání v Bělehradě,“ dodává.

„Na mlčící publikum nejsem zvyklý, takže ticho v hledišti mě překvapilo. Publikum zřejmě pantomimu neznalo, nevěděli, jak reagovat. Obvykle po jednotlivých etudách přicházejí reakce, smích,“ říká Radim Vizváry, který své Sólo představil už v mnoha zemích světa včetně afrických Kapverd. Představení se odehrála v prostorách Bitef Teatar, divadla, které se nachází v budově nedostavěného kostela, s pozoruhodnými dispozicemi i akustikou. „Ačkoliv je dnes divadelním prostorem, zůstala mu jeho zvláštní sakrální atmosféra,“ popisuje Radim novou zkušenost.

Divadlo Bitef Teatar (foto archiv Mime Prague)
Divadlo Bitef Teatar (foto archiv Mime Prague)

Tisková konference proběhla na půdě National Foundation for Dance, která provozuje profesionální akreditovanou taneční školu, jejíž koncepce je srovnatelná s konzervatoří. Vedení školy často zve významné pedagogy ze zahraničí. „Projevili zájem o master class pro své studenty, což mě velmi těší. I pro tanečníky má technika současné pantomimy velký význam. Doufám, že se příští rok vrátím i na festival, protože předávat umění pantomimy a získávat pro ně zcela nové publikum považuji za své poslání,“ dodává Vizváry.

„Radimovo sólové představení ukázalo srbskému publiku, jak působivý, barvitý a naplněný může žánr pantomimy být. Diváci, kteří dorazili s jistou skepsí a nedůvěřivostí, odcházeli emočně zasaženi s tvrzením, že nic podobného doposud neviděli. A o to víc se těším, že v příštím roce budeme opět spolupracovat a uvedeme další Radimovo představení v Českém domě Bělehrad u příležitosti festivalu českého divadla pro děti a mládež,“ uzavírá Lucie Orbók, ředitelka Českého centra Bělehrad.

V Praze Radim Vizváry uvádí své sólové inscenace ve Švandově divadle. Sólo je aktuálně na programu 24. dubna a novinka letošní sezony Mime on the Moon 28. května. Více o umělci a jeho repertoáru zde.

Belgrade Dance Festival / Bělehradský taneční festival se letos koná průběžně od 9. března do 20. dubna v Bělehradu a Novém Sadu. Představí celkem 19 souborů ze 14 zemí s více než 30 inscenacemi. Jeho mottem jsou Dokonalé rozdíly, tedy diverzita uměleckých směrů a estetických přístupů k pohybovému umění. Soubory svými díly otevírají důležitá témata, která analyzují současnou společnost prostřednictvím rozmanitého pohybového slovníku a vytvářejí momenty, které mají sílu měnit svět a vyvolávat emoce. Za dobu své existence přivezl festival celou plejádu slavných jmen, která rezonují ve světě tance po desetiletí, jsou mezi nimi duo Lightfoot a León, Ismael Ivo, Benjamin Millepied, Nacho Duato, Ohad Naharin, Mats Ek, Johan Inger, William Forsythe, Sharon Eyal, Crystal Pite, Wayne McGregor, Wim Vandekeybus, La Ribot, Emanuel Gat, Mauro Bigonzetti, Akram Khan, Alexander Ekman, Silvia Gribaudi a mnoho dalších. Od založení bylo na festivalu uvedeno více než 500 choreografií, přičemž každoročně festival navštíví v průměru 20 000 diváků a kolem 100 akreditovaných místních i zahraničních novinářů.


Připomínka akce – Vize tance a Studio ALTA
Vize tance je partnerem již třetího setkání ARTIST & VENUES v rámci platformy KULTIVÁTOR, tentokrát zaměřeného na:

  1. iniciaci nových partnerství a posílení těch stávajících,
  2. vytvoření prostoru k pojmenování a sdílení dnešní situace,
  3. hledání způsobů emancipace současného tance.

Na setkání budou přizvání zástupci z řad institucí – MKČR, MHMP, IDU, zástupci divadelních a tanečních scén jak z Prahy, tak z regionu a samozřejmě umělci samotní. „Česká nezávislá scéna se mění a emancipuje. Proto si ARTIST & VENUES klade za cíl zprostředkovat setkání, kde se můžete pustit do inspirativních debat, rozvinout další možnosti spolupráce, rozšířit si obzory a hledat cesty společně; nacházet nové perspektivy napříč zřizovanou a nezřizovanou scénou, mezi většími a menšími soubory, napříč žánry,” zve zájemce Lída Vacková a Markéta Hrdlička Málková. Akce proběhne 27. března 2024 od 16.30 ve Studiu ALTA.


Martina Hajdyla, Eliška Brtnická, Jana Stárková - Tremula (foto Vojtěch Brtnický)
Martina Hajdyla, Eliška Brtnická, Jana Stárková – Tremula (foto Vojtěch Brtnický)

Studio ALTA zdraví CO.LABS, CO.LABS zdraví ALTU:
Návštěva, společné setkání a vzájemné předání zkušeností mezi dvěma centry současného umění, na to se mohou těšit diváci v brně 28. a 29. března 2024. První den bude patřit kolektivu ME-SA – nezávislá taneční skupině a její taneční inscenaci Tremula. Autorkami jsou Martina Hajdyla, Eliška Brtnická a Jana Stárková, Martinu bude v Brně alternovat Markéta Vacovská.

Vnímání času se u živých organismů liší. Snahou člověka je být co nejrychlejší a nejproduktivnější, hodnotu však vidí ve stálosti a trvanlivosti. Kořenový systém, ze kterého vyrůstá, tvoří základy naší existence. Navzájem se podporujeme a tvoříme společenství. Z tvárných těl, která při hledání cesty sílí, se stávají stabilní opory. Více informací a odkaz na vstupenky zde.

V pátek 29. března se pak bude konat jednak specifický program Do You Want to Know the Future? / Chcete znát budoucnost?

„My vám ji sice neřekneme, ale můžeme pro ni otevřít cestu,“ říkají organizátoři z ALTy. „Kurátor Studia ALTA Petr Dlouhý společně s umělkyní a kurátorkou festivalu Homo Novus v Rize nabídnou prostor pro společnou imaginaci nad strategiemi, jak se připravovat na budoucnost a jak se pohybovat ve zvířených vodách neustálých změn. Jejich tarotové čtení propojuje zvídavost s přinášením nových pohledů na způsoby propojování, vytváření vztahů, spoluprací a reciprociy.“

Bek Berger je umělkyně, kurátorka a dramaturgyně původem z Austrálie, nyní usazená v Rize. Mezi roky 2020 a 2024 je kurátorkou mezinárodního festivalu Homo Novus. Její praxe zahrnuje tvorbu festivalů, taneční dramaturgie a karaoke večerů. V posledních letech iniciovala spektrum velkých mezinárodních spoluprací jako například Baltic Take Over, The Shake Down, The Festival Path with ANTI festival. Jako umělkyně se nyní zabývá praktickým zapojení magie do kulturních praxí, vytváření podmínek pro spolubytí a kultivaci prostředí živého umění.

Společně s Petrem Dlouhým je spojuje profesní minulost a spolupráce mezi Studiem ALTA a festivalem Homo Novus stejně jako nespočet tarotových čtení, které dělali pro přední evropské kulturní instituce a festivaly, desítky umělců a umělkyní. Jejich tarotová praxe nedává odpovědi, ale klade provokativní otázky, které vedou k hledání nových narativů a společného přemýšlení o vztazích, podmínkách a vizích.

Večer bude provázený v anglickém jazyce. Jde o individuální zážitek – registrace na email [email protected], časové sloty: 17:00-17:30; 17:45-18:15; 18:30-19:00. Více info zde.

Program se prolíná s akcí Artists to Artists probíhající od 17:00 do 19:00 hodin. AtoA je platforma iniciovaná v roce 2023 Studiem ALTA, v rámci které probíhá setkávání nezávislých umělců, umělkyň a uměleckých skupin působících na nezávislé scéně performativního umění. AtoA umožňuje sdílení vědomostí a zkušeností z praxe, vzájemnou diskuzi a společnou práci v rámci skupiny, která umožňuje nové pohledy na témata, ale také sdílení nejistot a problémů vyplývajících z fungování systému českého uměleckého prostředí. Hlavním záměrem těchto setkání je učit se od sebe navzájem a nacházet cesty ke kultivaci pracovního prostředí.

Lukáš Karásek, jeden z facilitátorů AtoA, představí základní principy fungování platformy a možnosti, které otevírá pro vytváření podpůrné struktury. Setkání je otevřené pro nezávislé umělce, umělkyně, umělecké skupiny či podpůrné profese (produkční, technické aj.) působící v oblasti performativního umění. 


Out of Comfort – Out of Control (foto FB Industra)
Out of Comfort – Out of Control (foto FB Industra)

Industra Brno: Out of Comfort / Out of Control
Letošní sezónu divadelních rezidencí v Industře zahájí Out of Comfort s choreografkou Michaelou Dzurovčinovou. Účinkující tanečníci a hudebníci fungují jako jedno ucelené těleso, které společně vytváří jedinečný okamžik. Work-in-progress Out of Control konfrontuje naše umělé vnímání toho, co je normální, a vybízí k novému pohledu na inkluzi, přijetí nedokonalosti jako nového ideálu a pochopení chyby jako cíle celého dění.
Kdy: sobota 30. 3. v 19:00


420PEOPLE, Sylva Šafková – Why Things Go Wrong (Michal Heriban a Viktor Konvalinka, foto Vojtěch Brtnický)

420PEOPLE na zájezdu na festivalu Spring Forward
Jedna z největších evropských platforem choreografů Aerowaves vybrala pro letošní ročník festivalu Spring Forward inscenaci 420PEOPLE Why Things Go Wrong v choreografii Sylvy Šafkové. Právě teď probíhající festival v německém Mainzu představuje #Twenty24 umělců, kteří byli vybráni, aby mohli odprezentovat svá díla před největším evropským publikem současného tance. Pro soubor je to jedinečná příležitost, protože výběr do Aerowaves Top Twenty vždy znamenala nové kontakty a příležitosti k hostování na řadě dalších festivalů. Profil na webu Aerowaves zde, na našich stránkách jsme inscenaci, která měla premiéru před rokem, recenzovali zde.


Sebastiano Mazzia v baletu Petra Zusky Popelka (foto Serghei Gherciu)
Sebastiano Mazzia v baletu Petra Zusky Popelka (foto Serghei Gherciu)

Jihočeské Thálie
V sobotu 23. března večer proběhl sedmadvacátý ročník slavnostního předávání cen Jihočeská Thálie za rok 2023. Večerem provázel Tomáš Kobr a Natália Drabiščáková, ke kterým se postupně přidávali Karel Hynek Mácha, Antonín Dvořák, Božena Němcová, Magdalena Dobromila Rettigová i Bedřich Smetana, jemuž byl celý večer věnován jako dárek k jeho dvoustým narozeninám.

O tom, který umělec získá křišťálovou sošku Jihočeské Thálie za rok 2023, rozhodli členové jednotlivých odborných porot. Jihočeskou Thálii za mimořádný taneční výkon získala Sophie Debou za roli Popelky v inscenaci Popelka a Sebastiano Mazzia za roli Prince v tomtéž titulu. I dospělé publikum si podle divácké volby nejvíce získalo taneční představení pro celou rodinu v režii a choreografii Petra Zusky Popelka. Díky Nadačnímu fondu Jihočeského divadla obdržel každý laureát finanční odměnu v hodnotě 15 tisíc korun. Skleněnou sošku Jihočeská Thálie pro Jihočeské divadlo navrhl designér Karel Jankovský a vyrobila ji sklárna Bomma ve Světlé nad Sázavou.


Multisens (foto archiv umělců, portál Donio.cz)
Multisens (foto archiv umělců, portál Donio.cz)

Divadlo X10 dává příležitost další taneční události: Multisens 28. března
Pod názvem Multisens – Symbióza umění v pohybu hostuje v pražské X10 pohybová inscenace či událost, kterou pořádá BcA. Natálie Skotáková. V programu vystoupí pestrá skupina tanečníků. Natálie Skotáková je studentkou Vysoké školy kreativní komunikace a tanečnicí a choreografkou street dance. V projektu vytváří „multisenzorickou expozici, kde se performance, divadlo a happening prolínají do jedinečné symbiózy. Každý okamžik tanečních pohybů, interaktivních projekcí a neočekávaných impulzů poskytuje zážitek, který vyčnívá mimo obvyklé vnímání umění. Rozmanitost uměleckých forem se sjednocuje do harmonického celku. Konkrétně se jedná o následující umělecké disciplíny: tanec, fotografie, kresba, animace. Ty spojují své síly a otevírají dveře do světů plných inspirace. Každý moment zve k objevování a každý pohyb vybízí k porozumění. Každý umělec má možnost vyjádřit svou kreativitu, komunikovat s diváky a proměňovat vizuální podobu, která láká, provokuje a inspiruje. Diváci se stávají součástí tvorby a mohou se dotknout umění. S každým pohybem, každým tónem a každým okamžikem se spoluvytváří proces.“ Inscenace Multisens trvá 60 minut, s následnými dalšími třiceti minutami pro doznívání zážitku. Skupina 21 tanečníků a 8 dalších umělců spojuje své síly do jednoho celku. Celý projekt se nese v duchu živé expozice a prolíná všechny druhy umění. Umělci mají na podporu svého projektu spuštěnu kampaň na portálu Donio. Více o inscenaci zde.


La Dolce Vita premiéra (foto Pavel Hejný)
La Dolce Vita premiéra (foto Pavel Hejný)

Avízo týdne: Premiéra DEKKADANCERS – o lidech bez domova v dubnu na Jatkách78
První premiérou DEKKADANCERS v roce 2024 bude La Dolce Vita. Inscenace sází na tancem ztvárněné akční i dojemné scény plné pouličních šarvátek, odvyprávění příběhu podmanivou hudbou, či na avantgardní estetiku a typický dekkáčovský humor. Autorské duo Štěpán Pechar a Štěpán Benyovszký se v La Dolce Vitě nechalo volně inspirovat příběhy lidí bez domova. Pro inscenaci vzniká rovněž autorská hudba z dílny Jana Šikla. Novinka slibuje i neotřelou výpravu a kostýmy, jejich tvůrcem je Pavel Knolle. Na přípravách soubor spolupracuje s Armádou spásy, Novým Prostorem a Pragulic. Organizacím, které pomáhají bezdomovcům, tanečníci vyčlenili platinové benefiční vstupenky, kdy mezi ně rovným dílem rozdělí 100 % vybrané částky. Premiéra se uskuteční 9. dubna na Jatkách78.

Kudy se ubírá dramaturgie inscenace? Bezprizorní parta nezlomných bezdomovců se tváří v tvář tuhé zimě snaží spojit síly a přežít. A s tím, jak zima přituhuje, podaří se jim včas přesvědčit nás i sama sebe, že jsou lidi jako ostatní, s osudem, který́ může potkat kde koho, s životem, který́ stojí za to zachránit? Vznik inscenace pro šestici tanečníků inicioval umělecký šéf DEKKADANCERS Štěpán Pechar, který připravuje choreografii a společně se Štěpánem Benyovszkým La Dolce Vitu režíruje.

„Je to projekt, na který se extrémně těším, protože je příběhem lidskosti. O hořkosladkém životě jako takovém. Současně je pro mě výzvou choreografovat po delší pauze sám. Chci se obejít bez různých berliček, hledat nové přístupy k choreografii a různé principy pohybů, jež se stanou plnohodnotným výrazovým slovníkem. Představuji si tak trochu postapokalyptický svět, kdy se absurdní a vtipné situace z každodenního života bezstarostných bezdomovců postupně zužují na jedno jediné – boj o tenhle náš sladký život,“ vysvětluje choreograf.

Dramaturgem a režisérem inscenace je další z kmenových tvůrců DEKKADANCERS Štěpán Benyovszký, který se souborem spolupracoval např. na Poslední večeři, HornyBach 18+, Proměně či A.I. V novém kusu se nyní pokusí nastínit, proč může být život na ulici sladký: „Nejvíce znepokojující výpovědi, které jsme v rozhovorech s lidmi žijícími na ulici slyšeli, se točily kolem jejich spokojenosti. Svůj život by prý za nic neměnili. Nemusí se o nic starat, nemusí dělat nic, než na co mají chuť. Jen si užívají, všechno, co jejich život nabízí, bez starosti o zítřek. Mohou se oddat impulzům, neřestem, závislostem i lenošení. La dolce vita! Co na tom, že zítra může hrozit mráz, hlad, úraz či smrt – teď si ještě mohou udělat dobře. Našli jsme něco univerzálně lidského na snaze ignorovat naléhavé problémy ve vlastním životě a prostě se jen snažit ukojit bezprostřední touhy.“

Autorskou hudbu pro inscenaci složil Jan Šikl, který se hudbě věnuje na několika úrovních. Jako bubeník v projektech Zabelov Group a Korjen, jako skladatel vážné hudby (spolupráce s Orchestrem Berg), skladatel filmové a video tvorby a hudby scénické (např. pro Národní divadlo, 420PEOPLE či Spitfire Company). Hudebník a skladatel slibuje barevně a žánrově pestrou hudbu: „Drsné osudy jsou v La Dolce Vitě vyprávěny silně estetizovaným jazykem tance. A podobně jsem se i já snažil dávat do kontrastu bezprostřednost a jistou špínu zvukových nálezů a vedle toho představit krásnou ušlechtilost klasických nástrojů. Moje hudba bude spojovat také předvídatelnost repetitivní hudby a prvek náhody při hledání samplů v hromadě ruchů.“

Diváci nákupem vstupenek podpoří lidi žijící na ulici
Na přípravě představení DEKKADANCERS spolupracují s organizacemi, které dlouhodobě usnadňují život bezdomovcům. Kompletní tým tvůrců a tanečníků absolvoval procházku Prahy s bývalým bezdomovcem Romanem, kterou organizuje Pragulic. Armáda spásy zprostředkovala setkání s terénním pracovníkem a cennými zkušenostmi přispěli také zástupci Nového Prostoru.

DEKKADANCERS se současně rozhodli tyto instituce podpořit. V první řadě je vyčleněno vždy 8 benefičních platinových vstupenek na každé představení La Dolce Vity. 100% částky z jejich prodeje bude rovným dílem rozděleno mezi Armádu spásy, Nový Prostor a Pragulic. Armáda spásy využije prostředky na nákup nocleženek, protože zima bez střechy nad hlavou obzvlášť studí. Nový Prostor vybranou částku využije na podporu denního centra a sociální rehabilitace lidí bez domova. Pragulic zaplatí lítačku svým průvodcům Mírovi, Karlovi a Karimovi a podpoří samostatné bydlení dalších spolupracovníků.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments