Jonas Kaufmann a Jörg Widmann obdrží Maxmiliánův řád

Bavorský premiér Markus Söder vyznamená v pondělí 17. prosince 2018 významné osobnosti z oblasti vědy a umění Maxmiliánovým řádem. „Toto ocenění je určeno těm, kterým jsme zavázáni v oblasti vědeckého pokroku a umělecké dokonalosti," říká Söder. V oblasti umění je letos poctěn skladatel Jörg Widmann a operní pěvec Jonas Kaufmann.
Jonas Kaufmann (foto archiv)

Jonas Kaufmann se narodil 10. července 1969 v Mnichově. Na Mnichovské konzervatoři absolvoval roku 1994. První roky své pěvecké dráhy patřily Sárskému státnímu divadlu v Saarbrückenu, poté expandoval do divadel ve Stuttgartu, v Hamburku, ve Frankfurtu a Miláně. Po jeho angažmá v Curyšské opeře v roce 2001 následovala mezinárodní vystoupení v New Yorku, Bruselu, Londýně, Salzburgu a Chicagu. V roli Lohengrina debutoval v roce 2010 na festivalu v Bayreuthu, kde od té doby pravidelně vystupuje. Kaufmann je držitelem řady nejrůznějších ocenění, zejména pak „Medaile za vynikající zásluhy o Bavorsko ve sjednocené Evropě“ (2012) a byl též vyznamenán titulem „Bavorského komorní pěvce“ v roce 2013. Je vítězem soutěže International Opera Award 2015 a osminásobným vítězem ceny Echo Klassik Preis. V roce 2016 obdržel Záslužný řád Spolkové republiky Německo.

Jörg Widmann (foto Marco Borggreve)

Jörg Widmann se narodil v Mnichově v roce 1973. Ve svých osmi letech získal své první lekce kompozice s Kayem Westermannem. Později studoval klarinet na Hochschule für Musik v Mnichově a poté na Juilliard School of Music v New Yorku. V roce 1997 Widmann pokračoval po svém absolutoriu na Musikhochschule v Karlsruhe. Od roku 2001 je profesorem klarinetu na Hochschule für Musik ve Freiburgu. Jako klarinetista je Jörg Widmann stále na cestách. Působil například v orchestru Bamberských filharmoniků, na festivalech v Lucernu a Grafenegg, Tonhalle-Orchester Zürich, Carnegie Hall v New Yorku či ve Vídni. Jeho skladby byly uvedeny předními světovými dirigenty, jako Daniel Barenboim, Kent Nagano, Christian Thielemanna, Mariss Jansons Andris Nelsons nebo Simon Rattle. Od roku 2018 je hlavním skladatelem orchestru lipského Gewandhausu a kromě své skladatelské činnosti účinkuje jako sólista v různých komorních souborech.

Maxmiliánův řád pro vědu a umění založil v roce 1853 král Maxmilián II. Bavorský. V letech 1932 až 1979 bylo udílení řádu přerušeno až do roku 1980, kdy tehdejší ministr kultury Hans Maier udílení řádu obnovil. Od té doby se uděluje jednou za dva roky. Jedná se o mimořádně vysoké státní vyznamenání za vynikající výsledky v oblasti vědy a techniky. Mezi držitele řádu v oblasti umění patří například dirigent a muzikolog Peter Gülke (2016), skladatel Wolfgang Rihm (2016) a barytonista Christian Gerhaher (2014).

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat