Aleš Briscein se bude na roli Dalibora připravovat při potápění

Tenorista Aleš Briscein se na titulní roli Smetanova Dalibora v Opeře ve Frankfurtu nad Mohanem bude připravovat při potápění na Seychelách. K moři vyrazí ještě před Silvestrem. Předpokládá, že před únorovou premiérou nechá hlasivky odpočinout a začne naplňovat chystané novoroční předsevzetí, že na chvíli uteče z pracovního shonu. Brisceina širší veřejnost zná jako představitele role Jaromíra Jágra v opeře Martina Smolky na libreto Jaroslava Duška Nagano, jako Prince v Dvořákově Rusalce či Jeníka ve Smetanově Prodané nevěstě.
R. Wagner: Lohengrin – Aleš Briscein (Lohengrin) – ND Praha 2017 (zdroj ND Praha / foto Patrik Borecký)

Zkoušky v Opeře ve Frankfurtu nad Mohanem začnou v polovině ledna, premiéra je plánována na 24. února. “Těším se na spolupráci nejenom s německým týmem, ale také s rakouskou režisérkou Florentine Klepperovou a významným scénografem Borisem Kudličkou,” uvedl Briscein.Jeden z nejobsazovanějších tenoristů V Česku i v zahraničí absolvuje ještě do konce roku pravidelná představení opery Ericha Wolfganga Korngolda Mrtvé město v Komické opeře v Berlíně. Minulý týden Briscein vystoupil ve scénickém znovunastudování opery jazzmana Emila Viklického Oráč a smrt uvedeném 9. prosince  v Olomouci.Vedle Dalibora ve Frankfurtu nad Mohanem čeká stálého hosta předních tuzemských i světových scén účinkování v operetě Franze Lehára Veselá vdova v Hudebním divadle Karlín připravované ve spolupráci s plzeňským Divadlem J. K. Tyla. Inscenace bude mít v Praze premiéru 24. ledna příštího roku.

Zvládnout pracovni zátěž Brisceinovi pomáhá sport. “Na jednu stranu musím být ve formě, protože pěvcova práce na jevišti je také fyzickou zátěží, ale na druhou stranu se mi nic nesmí stát, protože těžko se mohu objevit na scéně s výronem kotníku z fotbalu,” řekl. “Sport pomáhá nejen vyčistit hlavu, ale také udržet figuru. Tenorista často představující milence by měl být štíhlý.” dodal.

Briscein, který v zahraničí zpíval všechny Janáčkovy opery od Japonska po Mexiko a USA, se nedávno stal držitelem Pamětní medaile Leoše Janáčka.  V červnu letošního roku se stal držitelem rakouské prestižní divadelní ceny Musiktheaterpreis 2018 v hlavní mužské kategorii, a to za ztvárnění hlavní role v Zemlinského opeře Der Zwerg v rakouském Grazu. “Cena je pro mě důležitá tím, že ji udělují zasloužilí pěvci, není to žádná cena od kritiků nebo kamarádů, uznání od kolegů potěší,” podotkl.

Liberecký rodák 25. ledna příštího roku oslaví padesátiny. Jubileum podle svých slov neprožívá. “Před lety bychom mluvili o věku, kdy se pomalu odchází, dnes zralí muži nemají žádný limit. Záleží na tom, jak se cítí a jak aktivně žijí, je to individuální,” řekl. Narozeniny bude slavit vzhledem k svému pracovnímu vytížení jen se svými blízkými. “Žádné opulentní oslavy nechystám, navíc v té době budu zkoušet Dalibora,” dodal.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments