José Cura v Olomouci: Zpívat česky mě asi neuslyšíte

Pokud byste se v posledních několika týdnech ocitli v Olomouci, rozhodně ani vám by nemohl uniknout plakát zvoucí na festival Dvořákova Olomouc, a to s tváří jedné ze světových operních hvězd – Josého Cury. Ani nevím, kolikrát jsem kolem něj prošla já, s pomyslným vlastním sloganem na rtech: José Cura – tvář Moravské filharmonie Olomouc…

Vyvrcholením letošního ročníku zmíněného tradičního festivalu tedy bude recitál argentinské star, společně se sopranistkou z Jižní Koreje Wonsin Lee, na olomouckém Horním náměstí. První červnovou sobotu tedy hanáckou metropoli čeká nejopulentnější kulturní počin – nebojím se přiznat – za několik posledních několik desetiletí. Ceny vstupenek byly stanoveny v rozmezí od 600 do 1700 korun.Tady je pár střípků z páteční tiskové konference Josého Cury v Olomouci:

O koncertech pod širým nebem…

Pro zpěváka je samozřejmě ideální uzavřené prostředí divadla nebo koncertního sálu, ale máte snad tady v Olomouci sál pro dva a půl tisíce diváků? Nemáte, a proto se takovéto akce pořádají. Pro operního pěvce nejsou mikrofon a ozvučení volného prostoru ideální, naopak. Zatímco během operního představení si mohu během zpěvu lehce odkašlat krytý pěkně zvukem orchestru, před  mikrofonem je jakýkoliv takový zvuk vyloučený.

O pracovním vytížení operní hvězdy…

Včera jsem zpíval v představení Tosky v Kolíně nad Rýnem, dnes kolem páté odpoledne jsem dorazil do Olomouce. Za chvíli budu mít zkoušku s Moravskou filharmonií a pak už nezbývá než doufat, že budu moci zítra zpívat ve fraku a ne v tlustém vlněném svetru se šálou kolem krku! Předpověď počasí není na zítřek zrovna nejlepší a já musím být fit, protože mě příští čtvrtek čeká další Cavaradossi, tentokrát v Oslu.

O češtině a případném nastudování nějakého operního partu v češtině…  (S přimhouřením očí si při pohledu na Curu říkám: Co třeba takhle Laca z Její pastorkyně, když už ne naživo, tak aspoň při přenosu z Met?)

Čeština je pro mě velice těžká. Před mnoha lety jsem nazpíval v originále Písně milostné od Antonína Dvořáka. Otevřel jsem partituru a zjistil jsem, že mám zpívat slova bez jediné hlásky! Bylo to opravdu velice obtížné. Naštěstí jsem byl ve studiu a zvládl jsem to, ale na jevišti… Obávám se, že mě na jevišti zpívat česky asi neuslyšíte.

O české kuchyni…

Mám rád česká jídla, ale v zimě. Jsou těžká a hodně kalorická!

O svých dalších českých projektech…

Letos se v létě po roce opět vrátím do Českého Krumlova, kde budu znovu zpívat v Leoncavallových Komediantech pod taktovkou mého přítele Maria de Rose.

Mezinárodní hudební festival Dvořákova Olomouc 2012
José Cura (tenor)
Wonsin Lee (soprán)
Moravská filharmonie Olomouc
Dirigent: Mario de Rose
2. června 2012 Olomouc Horní náměstí

program:
R. Leoncavallo: Komedianti
– Prolog
– Intermezzo
– „Vesti la giubba“
G.Verdi: Síla osudu
– „Pace,mio Dio“
G.Verdi: Nabucco
– předehra
G.Verdi: Othello
– „Dio,mi potevi scagliar“
– „Niun mi tema“
G. Puccini: Le Villi
– La legenda
G.Puccini: Tosca
– Vissi d´arte“
– „E Lucevan le stelle“
 G.Puccini: Turandot
– „Non piangere,Liu“
G.Puccini: Manon Lescaut
– Intermezzo
G.Puccini: Madama Butterfly
-„Un bel dí vedremo“
„Viene la sera“

www.josecuraolomouc.cz

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Hodnocení

Vaše hodnocení - J.Cura (Olomouc 2.6.2012)

[yasr_visitor_votes postid="20493" size="small"]

Mohlo by vás zajímat