Josef Brabenec získal Cenu Ministerstva kultury v oborech zájmových uměleckých aktivit

Ministr kultury Martin Baxa v úterý 16. května 2024 předal v Nostickém paláci Ceny Ministerstva kultury v oborech zájmových uměleckých aktivit za rok 2024. Jedním z oceněných byl i významný tachovský sbormistr Josef Brabenec. Cena mu byla udělena za mnohaletý přínos v oblasti sborového zpěvu a významný podíl na rozvoji kulturního života.
Josef Brabenec, Martin Baxa (zdroj Ministerstvo kultury)
Josef Brabenec, Martin Baxa (zdroj Ministerstvo kultury)

Josef Brabenec je významným českým sbormistrem a hudebním pedagogem. Na Tachovsko se přistěhoval ještě v dětském věku z rodných jižních Čech. Od dětství se věnoval hře na housle a na trumpetu. Jako absolvent Pedagogické školy pro vzdělávání učitelů národních škol působil v malotřídkách některých zapadlých obcí, jako jsou Velké Dvorce, Újezd pod Přimdou, Michalovy Hory a Lučina. Poté vystudoval hudební výchova a po absolutoriu studia na plzeňské Pedagogické fakultě učil na ZŠ v Tachově, kde společně se svým kolegou Milanem Michlem založili v roce 1967 dětský sbor, který už od roku 1973 nese název Tachovský dětský sbor. Sbor se posléze stal součástí tachovské Lidové školy umění (dnešní Základní umělecké školy).

Plody Brabencovy kvalitní a systematické práce se dostavily záhy. Tachovský dětský sbor získal Zlatou palmu z olomouckých Svátků písní v roce 1977. Tím se proslavil nad rámec svého kraje a získal renomé i v celostátním a mezinárodním kontextu. Vystoupil v 17 evropských zemích, v Argentině, Brazílii a Číně. K úspěchům na mezinárodní scéně patří 1. cena Cum laude na soutěžním festivalu v Neerpeltu Belgii (2002) a 1. cena z roku 2008 tamtéž, zlatý diplom na Mezinárodním sborovém festivalu Riva del Garda v Itálii (2004), zlaté pásmo, absolutní vítězství a cena primátora Banské Bystrice na Festivalu sborového zpěvu Viliama Figuša-Bystrého (Slovensko 2010) a 1. místo a vítěz kategorie na Mezinárodním sborovém festivalu Fundão v Portugalsku v roce 2018.

Kromě práce se sborem se Josef Brabenec roku 1993 stal ředitelem ZUŠ, pod kterou poté Tachovský dětský sbor oficiálně působí. I po svém odchodu do penze v roce 2004 veškerý svůj čas zasvětil Tachovskému dětskému sboru – je to už více než pět desetiletí! Josef Brabenec byl členem rady AZUŠ, od 90. let je členem odborné rady NIPOS pro dětský sborový zpěv., řadu let byl stálým členem porot krajských, celostátních i mezinárodních přehlídek a sborových soutěží. Opakovaně byl zván také na vzdělávací akce pořádané Klubem sbormistrů NIPOS jako lektor seminářů, aby tak mohl předávat své zkušenosti dále mladým sbormistrům.

Josef Brabenec dokázal sbor z malého města dovést mezi nejlepší k České republice. Zásadní význam pro oblast sborového zpěvu má i jeho ochota pomáhat ostatním sbormistrům vydáváním a distribucí nových sborových materiálů, dramaturgickou radou i kvalitní interpretací vybraných děl náročných soudobých skladeb od autorů jako jsou Věroslav Neumann či Miroslav Raichl, která se postupně zařadila do stálého repertoáru mnoha sborů v České republice. Konkrétně: Miroslav Raichl: Ivánkova zvířátka, strašidla a prasátka (1979), Petr Eben: Co se za den zažije. Deset písní pro jednohlasý dětský sbor s možným 2. hlasem (1982); Miroslav Raichl: Den jako stvořený na výlet. Dětský sbor s doprovodem klavíru (1995); Věroslav Neumann: Marné ódy na výstřely módy. Čtyřhlasý dětský sbor s doprovodem klavíru (1988) a další.

Josef Brabenec získal za své celoživotní působení se sborem Cenu Františka Lýska (1995), Cenu Bedřicha Smetany (2011), Ocenění MŠMT za pedagogickou práci (2011) a Cenu za celoživotní přínos Plzeňskému kraji (2023). Konečně jeho zásluhy a celoživotní dílo byly dne 16. května 2024 korunovány Cenou Ministerstva kultury za mnohaletý přínos v oblasti sborového zpěvu a významný podíl na rozvoji kulturního života, kterou mu ministr kultury Martin Baxa předal v krásných prostorách Kulečníkového sálu na půdě Ministerstva kultury v Nostickém paláci.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments