Josef Klán (1935-2012)

Dlouholetý přední basista Janáčkovy opery v Brně Josef Klán zemřel včera, tedy 11. prosince 2012 ve věku nedožitých osmasedmdesáti let. Během své umělecké dráhy nastudoval bezmála 130 rolí, divadelní archivy uvádějí úctyhodný počet více než tří tisíc představení, ve kterých zpíval, z toho byly více než dvě stovky premiér. Pamětníci dodnes vzpomínají na nádhernou sytou barvu jeho hlasu i na hluboce přesvědčivé ztvárnění každé operní postavy.Josef Klán se narodil 8. února 1935 v Příbrami. Nejprve se vyučil se v oboru strojní zámečník ve strakonické Zbrojovce a pak studoval na Vyšší průmyslové škole strojnické v Písku. Láska ke zpěvu ale zvítězila a odešel studovat na Akademii múzických umění v Praze, již v době studií plně prokázal svůj talent, muzikálnost a herecké nadání. První angažmá získal ve Slezském divadle v Opavě, poté působil v olomoucké opeře, kde dozrál v osobitého operního umělce. V roce 1965 Josef Klán nastoupil do brněnské opery, aby zde zůstal až do roku 2000. Za pětatřicet let působení v tomto uměleckém svazku nastudoval nesčetné množství operních rolí a získal si přízeň operního publika i odborné kritiky. Hned na začátku svého angažmá zpíval při slavnostním zahajovacím představení u příležitosti otevření nové budovy Janáčkova divadla postavy Jezevce a Faráře v opeře Leoše Janáčka Příhody lišky Bystroušky v režii Miloše Wasserbauera a v hudebním nastudování Františka Jílka. Z mnoha dalších rolí vzpomeňme alespoň trojroli Sakrstiána, Lunobora a Domšíka ve Výletech pana Broučka, Dikoje v Kátě Kabanové, byl jedinečným Kecalem v Prodané nevěstě, stejně tak Mumlalem ze Dvou vdov nebo Malinou v Tajemství či Žalářníkem v Daliborovi nebo Kmetem v Braniborech v Čechách. A samozřejmě je třeba připomenout jeho vynikajícího Vodníka z Rusalky, výrazně zaujal i jako Dvořákův Hrabě z Jakobína, Lucifer z Čerta a Káči nebo Patriarcha z Dimitrije. Jeho velký hlasový fond s dramatickým přednesem zazněl i v operách světových skladatelů. Zpíval v dílech všech stylových období od baroka až po současnost, ať už to byla titulní role v Borisi Godunovovi, Ivan Hrozný v Pskoviťance či Gremin v Evženu Oněginovi. Znamenitým způsobem vytvořil postavu Mefista ve  Faustovi a Markétce, krále Filipa v Donu Carlosovi, Ramfise v Aidě či Sarastra v Kouzelné flétně. Josef Klán vystupoval pravidelně pohostinsky i na dalších domácích scénách – Národní divadlo v Praze pamatuje jeho Vodníka, kecala, Rocca, Hraběte Viléma nebo Varlaama, nejednou jeho zpěvu aplaudovalo i publikum zahraniční. Věnoval se rovněž koncertní činnosti a pedagogické práci. 

Poslední rozloučení s dlouholetým brněnským basistou Josefem Klánem se uskuteční v úterý 18. prosince v 11.00 hodin v chrámu svatého Tomáše v Brně.

Mohlo by vás zajímat


1
Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Zbynek Brabec

Pepíček Klán byl vynikající umělec s krásným hlasem, navíc velice skromný. Byl to i člověk velice vlídný, přívětivý a laskavý, který měl i velký smysl pro humor. Jsem rád, že jsem měl tu čest s ním stát na jevišti. Škoda, že už o něm můžeme mluvit pouze v minulém čase. Emílie Marty by zazpívala: “Ba, všechno to jen umírá…”