Josef Špaček a Miroslav Sekera zahrají se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu

Na sobotu 9. října 2021 připravují rozhlasoví symfonikové program z hudby české a německé. Ke spolupráci na Koncertu Bohuslava Martinů přizvali vynikající sólisty, houslistu Josefa Špačka a klavíristu Miroslava Sekeru.

Miroslav Sekera (zdroj Miroslav Sekera)
Miroslav Sekera (zdroj Miroslav Sekera)

Dirigovat bude šéfdirigent Norského rozhlasového orchestru v Oslu a od příští sezony šéfdirigent Symfonického orchestru Českého rozhlasu Petr Popelka. Program nabízí v přímém přenosu také stanice ČRo Vltava, ze záznamu pak ČRo D-dur.

Martinů býval sám houslistou, technické a výrazové možnosti houslí a klavíru znal nejdůvěrněji. Koncert, který složil roku 1953 v New Yorku, nese typické rysy pozdní tvorby svého autora. Kombinuje neklidné plochy i prosté melodie, oproti jiným skladbám z té doby je však tradičněji pojatý, má výrazné tonální ukotvení.

Pro druhou část večera bude určující vztah současného autora k tvorbě jednoho z velikánů hudební historie. Žijící klasik německé hudby Wolfgang Rihm napsal Ernster Gesang (Vážný zpěv) v 90. letech minulého století na podnět dirigenta Wolfganga Sawallische – jako skladbu specificky určenou
k provedení před hudbou Johannesa Brahmse. Po několik měsíců se proto zaobíral písněmi a klavírními skladbami z Brahmsova pozdního období. Posléze došel k Brahmsovu poslednímu vokálnímu dílu Vier Ernste Gesänge (Čtyři vážné zpěvy), které reflektuje na základě vybraných biblických textů téma smrti. A v tom okamžiku se Rihmovi celá práce propojila se vzpomínkou na jeho nedávno zesnulého otce. Rihmovo introvertní, lyrické dílo připraví atmosféru pro jednu z Brahmsových vrcholných skladeb.

Symfonii č. 3 F dur napsal Johannes Brahms v létě roku 1883 v lázeňském městě Wiesbaden. Když za ním na podzim toho roku přijel do Vídně Antonín Dvořák, přehrál mu Brahms u klavíru první a poslední větu nové symfonie. Pražský přítel se pak v dopise společnému berlínskému nakladateli Simrockovi nechal slyšet, že „symfonie předčí předchozí dvě – a i kdyby snad ne v síle koncepce, tak v kráse určitě!

Rudolfinum, sobota 9. října 2021 od 19:30 hodin
Přímým přenosem ČRo Vltava provede Jitka Novotná

PROGRAM:
Bohuslav Martinů: Koncert pro housle, klavír a orchestr H 342 
Wolfgang Rihm: Ernster Gesang
Johannes Brahms: Symfonie č. 3 F dur, op. 90

Účinkují:
Symfonický orchestr Českého rozhlasu
Petr Popelka – dirigent
Josef Špaček – housle
Miroslav Sekera – klavír

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments