Josef Špaček: Po devíti letech opět na volné noze

Český houslový virtuos Josef Špaček se v sezóně 2020/21 vrátí k životu sólového umělce na volné noze. Přesto setrvá na pozici koncertního mistra České filharmonie v mimořádné prodloužené lhůtě až do prosince 2020. Kromě domácích koncertů a festivalů se letos objeví na pódiích v Německu, Norsku, Británii, Belgii, Turecku, nebo Indii a poprvé se chopí i taktovky.
Smetanova Litomyšl 2020: Josef Špaček (zdroj FB)

V rámci festivalu Lípa Musica, kde Josef Špaček působí jako jeden z uměleckých garantů celého projektu, se poprvé představil v netradiční roli dirigenta. Na koncertech 19. a 26. září vedl orchestr České studentské filharmonie při provedení Mozartovy symfonie D-dur (č. 35). Sám se pak v roli sólisty a uměleckého vedoucího ujal Mendelsohnova koncertu e-moll.

Ve dnech 5. – 7. října podnikne Josef Špaček turné s významnou českou harfistkou Janou Bouškovou po Moravskoslezském kraji. Vystoupí v Havířově, Opavě a Ostravě, kde následně povede na ostravské univerzitě i mistrovské kurzy. Dne 13. října bude Josef Špaček v kostele sv. Šimona a Judy zahajovat sezónu Pražského komorního orchestru provedením Brahmsova houslového koncertu.

Rok 2021 zahájí Josef Špaček zahraničním turné. Ve dnech 7. – 17. ledna vystoupí na dvou koncertech v Polsku a na dalších pěti v Belgii s Vlámským symfonickým orchestrem. V únoru pak naváže návštěvou Indie. Na jednom koncertě a dvou celovečerních recitálech se představí se Symphony Orchestra of India. V Turecké Ankaře se společně s Presidential Symphonic Orchestra zhostí 9. dubna Beethovenova houslového koncertu, který ještě 15. dubna zopakuje ve Švýcarském Luzernu.

Jedním z vrcholů sezóny budou zcela jistě dvě vystoupení 29. a 30. dubna v Tonhalle Zurich, kde Josef Špaček společně s Jakubem Hrůšou představí Dvořákův houslový koncert. První polovinu května (8. – 16.) pak Josef Špaček stráví v Anglii, kde vystoupí na hudebním festivalu Hellens Music Festival. Na konci měsíce pak v Bruselu v Paláci krásných umění s violoncellistou Tomášem Jamníkem zahraje dueta Bohuslava Martinů. Mezi 21. – 26. červnem se opět vrátí do Velké Británie, kde se na věhlasné Royal Academy of Music bude věnovat lektorské činnosti. Povede zde studentský orchestr, masterclass i individuální lekce studentů.

V létě se bude Josef Špaček věnovat opět komorní hudbě. Ve dnech 8. – 15. června se účastní česko-německého hudebního projektu Villa Musica / Akademie komorní hudby, který zaštiťuje v pozici uměleckého mentora. Začátkem srpna (3. – 8.) vystoupí na několika koncertech norského festivalu komorní hudby v Rosendalu. V období letních prázdnin pak povede již třetí ročník Ševčíkovy akademie.

0 0 vote
Ohodnoťte článek

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments