Josef Špaček se po sezóně vydá na sólovou dráhu

Po devíti letech v České filharmonii (ČF) se houslový virtuos Josef Špaček vydá opět na sólovou dráhu. Sezona 2019/2020 bude poslední, kterou odehraje jako hlavní koncertní mistr ČF. Špaček se chce opět výrazněji profilovat jako sólový hráč. Novináře o tom za umělce informoval Ondřej Tengler. Dnes dvaatřicetiletý Špaček se v roce 2011 stal nejmladším koncertním mistrem ČF.
Josef Špaček (foto © Zdeněk Chrapek)

Intenzivní spolupráci s ČF bude Špaček udržovat i v nadcházejících sezonách. V nedávné době byl jmenován členem Rady Českého spolku pro komorní hudbu a v současné době se připravují další vystoupení s prvním českým orchestrem. „Reprezentovat Českou republiku v řadách jejího ‚vlajkového orchestru‘ pro mě byla obrovská čest, které si nikdy nepřestanu vážit. Setkal jsem se zde s celou řadou vynikajících umělců, kteří mě inspirovali. Chtěl bych poděkovat zejména za možnost stát se uměleckým partnerem ČF, což mi jednak umožnilo v dobách působení v orchestru udržovat i svou sólovou kariéru, jednak mi to nadále otevírá dveře další spolupráce s tímto vynikajícím orchestrem,“ uvedl Špaček.

Rodák z Třebíče se v roce 2012 stal laureátem světové houslové soutěže Královny Alžběty v Bruselu, která je odborníky považována za největší a nejnáročnější soutěž na světě s nejdelší historií.

S ČF odehrál Špaček přes 60 koncertů jako sólový hráč a několik stovek koncertů z pozice koncertního mistra. Spolupracoval s dirigenty jako Jiří Bělohlávek, Semjon Byčkov, Valerij Gergiev, Manfred Honeck, Sir Colin Davis, Christoph Eschenbach nebo Jakub Hrůša. V letech 2013 až 2016 byl i šéfem umělecké rady ČF. V posledních letech stál u zrodu několika významných nahrávek ČF. Natočil komplet symfonií Antonína Dvořáka s dirigentem Jiřím Bělohlávkem, nebo komplet symfonií Petra Iljiče Čajkovského se Semjonem Byčkovem. Významně se spolupodílel na založení komorního orchestru České filharmonie, který na koncertech vedl jako umělecký vedoucí.

Josef Špaček přišel do České filharmonie v době její zásadní proměny a stal se tváří i duší orchestru na celých devět let. Jeho umělecké výkony i osobní nasazení byly zcela výjimečné a Česká filharmonie v něm získala koncertního mistra nejvyšší světové třídy. Jako sólista nás skvěle reprezentoval na koncertech doma i v zahraniční. Soustředění na sólovou kariéru je proto v jeho případě správným krokem, v němž ho podporujeme a přejeme mu hodně štěstí. Josef Špaček však i nadále zůstává s Českou filharmonií spojen na poli sólovém, komorním i orchestrálním,“ uvedl generální ředitel ČF David Mareček.

ČF na pozici nového koncertního mistra vypsala výběrové řízení. Vítěz či vítězka výběrového řízení bude spolupracovat s koncertními mistry Jiřím Vodičkou a Janem Mráčkem.

0 0 vote
Ohodnoťte článek

Mohlo by vás zajímat


1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments