Joseph Calleja vzdá v Praze poctu Mariu Lanzovi

Už tento týden se i Praha bude moci připomenout osobnost velkého amerického tenora a nemenší filmové hvězdy čtyřicátých a padesátých let minulého století, Maria Lanzy. V době své největší slávy považovaného za druhého Carusa, jehož si také zahrál ve filmu z roku 1951, nazvaného Velký Caruso. Lanzovy nahrávky šly doslova na dračku, nesmírně populární byl nejen kvůli svému hlasu, ale obdivován byl i jeho vysoce emotivní projev a také schopnost zpívat prakticky všechny hudební styly. Mário Lanza (31. leden 1921 Filadelfie v Pensylvánii – 7. říjen 1959 Řím) byl prvním umělcem, který prodal dva a půl miliónu alb.

Životopisy slavného tenora také zdůrazňují, že Lanza inspiroval mnohé kariéry následujících generací operních pěvců, včetně Plácida Dominga, Luciana Pavarottiho, Lea Nucciho nebo José Carrerase, stejně jako pěvců jiných žánrů, jako například Elvise Presleyho. Do této početné skupiny se zařadil i jeden z předních tenorů současnosti, maltský rodák Joseph Calleja, když jednomu z nejpopulárnějších tenorů všech dob vzdal hold svým nejnovějším CD albem Be My Love – A Tribute to Mario Lanza, vydaným společností Decca loni v září.

A právě výběr z operních árií, zastoupených na tomto CD, nabízí také Callejovo nejnovější turné, nazvané Mario Lanza Tour 2013, s nímž se uznávaný tenorista objeví už tento čtvrtek v Praze. Dosavadní ohlasy na tento projekt jsou více než příznivé: „…existují operní pěvci, na které – když přijedou do města – musíte pokaždé jít. Maltézský tenor Joseph Calleja toho dosáhl v pouhých čtyřiatřiceti letech… Jeho hlavním kladem je sám jeho hlas: pevný, vyrovnaný a opravdový tenor s tou heroickou italskou příchutí, která se nebrání srovnání s Pavarottim…“ (The Guardian) „…Calleja má hlas, co vás zasáhne tak, že se vyhne mozku a jde přímo do tenkých vlásků na šíji… Prostě ze sebe vydal zlatý a nádherný řetězec zvuku – a já si nepamatuji jiné minuty, jež by se tomu vyrovnaly… Příjemný a dojemný…“ (The Times).Joseph Calleja k nám příjíždí s legendárním španělským Navarrským symfonickým orchestrem, do jehož čela se postaví renomovaný francouzský dirigent Frédéric Chaslin. A jen na okraj: právě v Praze oslaví maltský tenorista, opakovaně k vystoupením zvaný všemi předními operními domy, své půlkulaté pětatřicáté narozeniny.

Mario Lanza Tour 2013
Joseph Calleja (tenor)
Dirigent: Frédéric Chaslin
Navarrský symfonický orchestr
24. ledna 2013 Smetanova síň Obecního domu

program:
Édouard Lalo:
– Předehra k opeře Král z Ys
Amilcare Ponchielli:
– Cielo e mar!
   árie Enza z 2. dějství opery La Gioconda
Georges Bizet:
– Les Toréadors
   6. část ze Suity Carmen č. 1
Georges Bizet:
– La fleur que tu m’avais jetée
   árie Dona Josého z 1. dějství opery Carmen
Giacomo Puccini:
– La Tregenda
   symfonické intermezzo z opery Le Villi
– Recondita amonia
   árie Cavaradossiho z 1. dějství opery Tosca
– E lucevan le stelle
   árie Cavaradossiho z 3. dějství opery Tosca
= přestávka =
Giuseppe Verdi:
– Předehra k opeře Sicilské nešpory
– La donna è mobile
   árie vévody z 3. dějství opery Rigoletto
Pietro Mascagni:
– Mamma, quel vino è generoso (Addio alla madre)
   árie Turidda z opery Sedlák kavalír
Jules Massenet:
– Meditace
   symfonické intermezzo z 2. dějství opery Thaïs
– Pourquoi me réveiller?
   árie Werthera ze 3. dějství stejnojmenné opery
– Ah! Tout est bien fini – O souverain, ô juge, ô père
   recitativ a árie Rodrigua z 3. dějství opery Le Cid

Mohlo by vás zajímat


Napsat komentář