Jozef Chabroň opouští Slovenský filharmonický sbor, nastupuje do Vídeňské státní opery

Jozef Chabroň bude od září 2023 zastávat funkci asistenta šéfsbormistra Vídeňské státní opery.
Jozef Chabroň (zdroj Slovenská filharmónia)
Jozef Chabroň (zdroj Slovenská filharmónia)

Páteční koncert Slovenského filharmonického sboru byl pro Jozefa Chabroně posledním v pozici sbormistra na půdě Slovenské filharmonie. V těchto dnech doprovází sbor v tureckém Istanbulu a chystá se na zájezd do České republiky – Litomyšle a Prahy. V nadcházejících koncertních sezónách bude se Slovenským filharmonickým sborem pokračovat jako hostující sbormistr.

Jozef Chabroň absolvoval v roce 2007 Vysokou školu múzických umění v Bratislavě v oboru sbormistrovství. V roce 2006 získal příležitost spolupracovat se Slovenským filharmonickým sborem jako asistent hlavní sbormistryně, jeho pedagožky, Blanky Juhaňákové. Jako sbormistr zde působil od sezóny 2013/2014. K nejvýznamnějším uměleckým počinům jeho dosavadní kariéry patří kompletní nastudování Schoenbergova díla Mojžíš a Áron pro Curyšskou operu (2011), které mělo premiéru pod taktovkou dirigentské legendy Christopha von Dohnányiho, stejně jako příprava Slovenského filharmonického sboru na účinkování v operní inscenaci Chovanština M. P. Musorgského a Trójané H. Berlioze pro Vídeňskou státní operu. Spolupracoval také s BBC Singers. Dirigoval koncerty Slovenského filharmonického sboru v Hamburku, Bratislavě, Žilině, Nových Zámcích a Piešťanech.

V sezóně 2021/2022 připravil Slovenský filharmonický sbor na koncerty v Německu, Srbsku a Švýcarsku. Na jaře spolupracoval s festivalem v Baden-Badenu při nastudování oper P. I. Čajkovského. Za inscenaci Čajkovského opery Piková dáma s Berlínskými filharmoniky pod taktovkou jejich šéfdirigenta Kirilla Petrenka získal Slovenský filharmonický sbor mezinárodní ocenění Oper! Awards 2023 v kategorii Nejlepší sbor. V aktuální 74. sezóně připravil sbor na domácí koncerty a zahraniční spolupráci v Mannheimu, Berlíně (Mahler), Stuttgartu (Beethoven), Istanbulu (Rossini), Praze a Litomyšli (Schoenberg).

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments