Kahánkův Příběh klavíru pomáhá lidem s handicapem
Výtěžek celého večera věnuje prostřednictvím Nadačního fondu Báry Nesvadbové Be Charity skupině sociálních podniků Etincelle, která vytváří pracovní místa pro lidí s mentálním a fyzickým handicapem a pomáhá jim tak vrátit důstojnost. A dělá to dobře, zakladatel Etincelle, Jakub Knězů získal ocenění EY Společensky prospěšný podnikatel roku 2018.
„Když mi v kavárně Mezi řádky číšník s mentálním postižením noblesně naservíroval capuccino (a mile se na mne usmál), v podniku, kam hosté nechodí jen v záchvěvu dobročinnosti, ale prostě na kafe, došlo mi, že Nadační fond Be Charity nechce tyto lidi pouze podpořit, nýbrž vzít je mezi sebe… Zahrát pro ně je to nejmenší, co mohu udělat,“ říká Ivo Kahánek.
“Mám velkou radost, že se k našemu fondu přidávají další a další lidé. Ivo si nás bez nadsázky sám vybral. Těší mne každý, komu není osud ostatních lhostejný, kdo nevnímá svět jen skrz svůj osobní příběh,” říká Bára Nesvadbová.
Večerem, který moderuje herečka Jitka Čvančarová, zazní tóny ze skladeb velikánů, jakými byli Bedřich Smetana, Leoš Janáček, Fryderyk Chopin či Claude Debussy. Světově uznávaný klavírní virtuóz provede posluchače světem klasiky originálním způsobem – neklasicky. V programu večera budou kladeny a zodpovězeny otázky a odpovědi na téma, zda je klasická hudba na počátku zániku či nikoli, zda je součástí našeho každodenního života. Prostřednictvím zkušeností profesionálního hudebníka nahlédnou hosté do světa a duše začínajících klavíristů i duší těch, jež klavír provází celý život. Posluchači budou mít možnost prožít pocity, které provází hudebníky i posluchače při tom, když se nechávají unášet kouzlem tónů. A protože je naše doba plná moderních technologií, i jejich vliv na klasickou hudbu se Ivo Kahánek pokusí přiblížit.
Spolek Etincelle vznikl na podzim roku 2005. Nejprve se soustředil na vzdělávání a následně i na vytváření pracovních příležitostí pro lidi se zdravotním postižením. Pod Etincelle tak postupně vzniká sít kaváren a bister pod názvem Mezi řádky, ale i cateringových služeb, prádelen, úklidových týmu nebo farmy. Dohromady v těchto tréninkových provozech pracuje přes 150 lidí se zdravotním postižením. Skupina sociálních podniků Etincelle se snaží dále rozšiřovat své aktivity i do jiných regionu. Je jedním z nejvýznamnějších sociálních podniků zaměřených na zaměstnávání lidí se zdravotním postižením.
Nadační fond Be Charity vznikl v létě 2015. Navázal na aktivity, které podpořily lidi s mentálním a kombinovaným postižením už více než šesti miliony korun. Od vzniku statutu nadačního fondu se podařilo rozdělit dalších jedenáct milionu korun. Jeho posláním je podporovat dlouhodobě nemocné či jinak znevýhodněné osoby a jejich rodinné příslušníky, kteří se o ně starají. Pomáhá příspěvky na léčbu, rehabilitaci, na koupi zdravotnických pomůcek a materiálu. Mezi zásady patří přímý kontakt s žadatelem a rozdělení 100 procent získaných finančních prostředků.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]