Kampaň “Přežije-li kultura, přežije národ” poukazuje na důležitost kultury

„Přežije-li kultura, přežije národ“. Známý citát ekonoma, mecenáše a sběratele Jana Viktora Mládka, manžela významné mecenášky a sběratelky umění Medy Mládkové, si vybrala skupina pracovníků kulturních organizací z Libereckého kraje za motto kampaně, která má v této pohnuté době poukázat na důležitou roli kultury ve společnosti. K zapojení se do kampaně vyzvali své kolegy z celé republiky.

„Našemu úsilí můžeme dát i symbolickou podobu. Prosíme proto vás všechny, abyste si stáhli vizuál kampaně, která nese citát Jana Viktora Mládka (na výběr máte černou a bílou variantu, uplatnitelné na jakkoli barevný podklad) a vlastními silami vyrobili transparenty na budovy svých organizací, vylepili plakáty, zveřejnili ve svých tištěných či internetových médiích, sdíleli na sociálních sítích,“ žádají signatáři prohlášení. Odkaz v tiskové kvalitě je ke stažení online.

Veřejný apel může podpořit kroky ministra kultury Lubomíra Zaorálka, který usiluje o získání více prostředků na podporu kultury, včetně té regionální, ze strany státu a upozornit občany na důležitost kultury právě v situaci, kdy prochází společnost obtížnou zkouškou.

„Musíme se snažit, aby kultura v naší zemi přežila tuto těžkou dobu. Nejen kvůli lidem pracujícím v kultuře, jak občas slyšíme. Tato snaha je důležitá pro všechny lidi v naší zemi. I pro ty, kteří to v této době nemají za důležité,“ doplnila Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje a současně majitelka regionálního nakladatelství.

Udržet při životě všechny existující vrstvy lidského života, včetně kultury, považují zástupci iniciativy za nezbytné. „Z historie víme, že skvělá a dnes velice slavná umělecká díla světa vznikala právě po krizích, když minuly doby epidemií nebo válek. Hudba, malířství a literatura reagovaly na tyto pohromy mnoha skvělými díly,“ řekl Jan Randáček, ředitel Oblastní galerie v Liberci.

Z nedávné doby, kdy celý svět prožíval celosvětovou finanční krizi, je známo, že v Česku drastické úspory a omezení prakticky udusily život kulturních institucí. „Hned po vypuknutí současné pandemie a zavedení drastických opatření na ochranu zdraví obyvatel nejen v naší zemi bylo jasné, že už tak podfinancovaná kultura bude znovu tou, která zůstane v žebříčku priorit na jednom z posledních míst,“ doplnil liberecký knihkupec Martin Fryč.

Kultura má přitom v dobách po krizích své velice významné místo. „Lidé se potřebují nadechnout, znovu jít na výstavu, do divadla, na koncert, potkat se s přáteli na krásných místech, prožít něco mimořádného, co jim dovolí na chvíli zapomenout na každodenní starosti,“ dodávají kulturní pracovníci.

Iniciátory kampaně jsou ředitel Naivního divadla v Liberci Stanislav Doubrava, knihkupec a organizátor kulturních akcí Martin Fryč, ředitelka Muzea Českého ráje v Turnově Vladimíra Jakoubková, ředitelka Krajské vědecké knihovny v Liberci Blanka Konvalinková, ředitelka Divadla F. X. Šaldy v Liberci Jarmila Levko, ředitel Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica Martin Prokeš, Adéla Pomothy zde Severočeského muzea v Liberci, předseda spolku Zachraňme kino Varšava v Libereci Ondřej Pleštil, ředitel Oblastní galerie Lázně v Liberci Jan Randáček, nakladatelka a radní Libereckého kraje pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Květa Vinklátová a ředitel Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě Zděněk Vitáček.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat