Cyklus Bacha na Mozarta! zahajuje předprodej 9. sezony

Snová opera, virtuózní žalm, vznešené rekviem, pastýřská mše, oratorium o „Síle hudby“, speciální vokální program, znovuobjevení F. I. Tůmy, novodobá světová premiéra oratoria pozdního moravského baroka – to je 8 koncertů 9. brněnské koncertní sezony Czech Ensemble Baroque, která zahajuje svůj předprodej 15. dubna 2020.
Czech Ensemble Baroque Bacha na Mozarta (zdroj CEB)

Známé skladby baroka a klasicismu, ale i ty, které ze současných posluchačů ještě nikdo neslyšel a stylová interpretace na dobové nástroje v progresivním, svěžím podání souboru evropského renomé. To vše si už několikátý rok posluchači spojují s úspěšným cyklem Bacha na Mozarta! a v 8. koncertní sezoně to ocenili nárůstem počtu abonentů.

Také v pořadí 9. brněnský cyklus nabídne proslulé tituly i novodobé premiéry, vedle známých jmen se představí mladí, perspektivní umělci. Vše opět za osobní přítomnosti mistrů Bacha a Mozarta, kteří přímo na koncertech pohotově glosují počiny svých kolegů. Slavnostně zahájen bude 24. září 2020 operní pantomimou „Sen“ Michaela Haydna s vypravěčem Arnoštem Goldflamem a kontratenoristou Thomasem Lichteneckrem a vyvrcholí 10. června 2021 světovou premiérou oratoria O vos omnes Antonína Jana Nepomuka Brosmanna.

Významným objevem souboru bude v této sezoně spartace a realizace Requiem Ignáce Tůmy, který se po Františku Xaveru Richterovi stane naším „vlajkovým“ skladatelem “ uvádí šéfdirigent Roman Válek a dodává: „V duchu úspěšného provedení Händelova Saula v roce 2019 pak posluchače potěšíme úchvatným oratoriem Alexandrova slavnost, kde se hlavního partu ujme špičkový tenorista Krystian Adam.

Koncertovat se bude již tradičně v Besedním domě, kde například na posluchači oblíbeném a vždy vyprodaném předvánočním koncertě zazní první slovenská Vánoční mše s lidovými motivy z roku 1766, ale i v kostele sv. Janů. Zde bude ke slyšení třeba žalm Dixit Dominus zhudebněný mladičkým Georgem Friedrichem Händelem v době jeho působení v Itálii, na dalším koncertě rekviem vídeňského císařského skladatele Johanna Josepha Fuxe, které na věčnost doprovázelo členy císařského rodu, a také zde proběhne samostatný Sborový koncert vokální sekce ansámblu, který působí pod vedením sbormistryně Terezy Válkové.

Vzhledem k nouzovému režimu, který aktuálně v naší zemi panuje, pořadatelé upozorňují, že abonentky bude možné kupovat od 15. dubna 2020 z klidu domova on-line na SMS ticket a že místa stávajícím předplatitelům budou rezervována, aby vše v pohodě stihli.

 

BACHA NA MOZARTA! 9. sezóna Brno 2020/2021 8 KONCERTŮ
(Změna programu vyhrazena)

„SEN“ OPERNÍ PANTOMIMA
Čt 24. 9. | 19:30 | Besední dům

PROGRAM M. Haydn: Der Traum, poloscénické provedení pantomimy SOLI K. T. Lichtenecker, J. M. Procházka, M. Böhmová VYPRAVĚČ A. Goldflam
Dvouaktová  Commedia dell’arte Michaela Haydna pro orchestr, sóla a vypravěče s hercem Arnoštem Goldflamem a kontratenoristou Thomasem Lichteneckrem.

DIXIT DOMINUS
ST 21. 10. | 19:30 | kostel sv. Janů

PROGRAM H. Purcell: Anthems, G. F. Händel: Dixit Dominus HWV 232 SOLI R. Kružíková, P. Radostová, L. Karafiátová aj.
Virtuózní žalm 110 „Pravil Hospodin” teprve 22 letého Georga Friedricha Händela z jeho „italského” období.

FUX KAISERREQUIEM
ST 18. 11. | 19:30 | kostel sv. Janů

PROGRAM J. J. Fux: Rekviem K.51, „Kaiserrequiem“, moteta
Vznešené rekviem vídeňského císařského skladatele Johanna Josepha Fuxe, které na věčnost doprovázelo členy císařského rodu.

HARMONIA PASTORALIS
Čt 17. 12. | 19:30 | Besední dům

PROGRAM Georgius Zrunek: Vánoční mše F dur
První slovenská Vánoční mše s lidovými motivy, kterou roku 1766 složil františkánský mnich Georgius Zrunek.

ALEXANDER’S FEAST
Ne 17. 2. | 19:30 | kostel sv. Janů
PROGRAM G. F. Händel: Alexander’s Feast, HWV 75 SOLI K. Adam, M. Böhmová, J. M. Procházka

Händelovo první anglické oratorium s podtitulem „Síla hudby” s polským tenoristou Krystianem Adamem v hlavní roli.

SBOROVÝ KONCERT
St 10. 3. | 19:30 | kostel sv. Janů

PROGRAM H. v. Bingen, G. Allegri, O. Lasso, L. Victoria, H. Purcell, J. Desprez, A. Pärt, F. Poulenc, O. Gjeilo aj.
Sbor Czech Ensemble Baroque ve vokálním programu plném paralel i protikladů aneb co se mění a co zůstává?

TŮMA: REQUIEM
St. 12. 5.| 19:30 | kostel sv. Janů

PROGRAM F. I. Tůma: Requiem, De profundis
První z řady plánovaných spartací děl Ignáce Tůmy zahajuje dlouhodobý projekt, který naváže na znovuobjevení díla F. X. Richtera. Novodobá světová premiéra jeho rekviem.

BROSMANN: O VOS OMNES
St 10. 6.| 19:30 | kostel sv. Janů

PROGRAM J. A. N. Brosmann: oratorium O vos omnes, Mše a moll
Novodobá světová premiéra oratoria pozdního moravského baroka.

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments