Kantáta Canticum Canticorum Viktora Kalabise zazní v New Yorku

Kalabisovo zhudebnění biblické Písně písní, kantáta Canticum Canticorum rozezní katedrálu sv. Jana v New Yorku. Skladbu nastudoval soubor Musica Sacra s dirigentem Kentem Tritlem ke stému výročí Kalabisova narození.

Kent Tritle (zdroj Kent Tritle)
Kent Tritle (zdroj Kent Tritle)

Kantáta pro alt a tenor sólo, smíšený sbor a komorní orchestr vznikla v osmdesátých letech pro proslulý stuttgartský sbor Gächinger Kantorei. Sbormistr Helmuth Rilling o skladbu Viktora Kalabise požádal, skladatel byl jeho objednávkou poctěn a přijal ji, protože soubor oceňoval pro vzorové provádění Bachových mší a pašijí. Právě v kontextu skladeb barokního mistra zaznělo Canticum Canticorum na premiéře 5. června 1987 v pražském Domě umělců (dnešní Rudolfinum), sóla zpívali Marga Schimelová a Aldo Baldin. Následovalo provedení ve Stuttgartu a několik nastudování v Čechách. V USA zazněla skladba poprvé již před dvanácti lety, taktéž v New Yorku pod vedením Kenta Tritla, hrál a zpíval Choir and Orchestra of St. Ignatius Loyola.

Přestože jde o biblický text Písně písní převzatý z latinské Vulgaty, Kalabis zdůrazňuje spíše jeho světské aspekty a kantáta není nutně duchovní: „Po dlouhém hledání jsem se nakonec rozhodl pro věčně krásný zpěv o lásce – Píseň písní. Latinského textu jsem použil pro jeho výjimečnou zpěvnost a v neposlední řadě pak i pro možnost mezinárodního použití. (…) Nevyčerpávám všechny možnosti textu, užívám jen část. Šlo mi o nahlédnutí do tohoto nádherného světa, o naznačení atmosféry, o postižení toho nejcennějšího, co spojuje ženu a muže v kterémkoli tisíciletí – a to je láska.“

Nového zahraničního nastudování se Canticum Canticorum dočká v úterý 22. března 2022 v newyorské katedrále sv. Jana. Soubor Musica Sacra povede sbormistr Kent Tritle, sólových partů se ujmou Nicole Joy Mitchell a John Riesen. Spolu s Kalabisovou kantátou zazní dílo Arvo Pärta, Johannese Brahmse a v premiéře skladba skladatelky čínského původu Wang Jie.

Uvedení Canticum Canticorum otevírá oslavy stého výročí narození Viktora Kalabise, které připadá na příští rok. Pražský Nadační fond Viktora Kalabise a Zuzany Růžičkové za tímto účelem připravil výzvu Kalabis100. Chce podpořit hudební a muzikologické projekty, které se ke skladateli a jeho dílu vztahují.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments