Kaple sv. Anny v Chotěboři získala skoro stoleté harmonium

V opravené kapli svaté Anny v Chotěboři na Havlíčkobrodsku bylo tento týden osazené koncertní harmonium. Nástroj z první poloviny 20. století doporučil zakladatel stálé expozice harmonií v Prostějově a koncertní hráč na harmonium Ondřej Mucha, který při Noci kostelů 7. června 2024 harmonium dvěma koncerty představí veřejnosti. Kaple patří městu.
Instalace harmonie do kaple sv. Anny v Chotěboři, 14. května 2024 (zdroj Harmonium - Historie)
Instalace harmonie do kaple sv. Anny v Chotěboři, 14. května 2024 (zdroj Harmonium – Historie)

Harmonium by mohlo znít při různých příležitostech. “Já bych rád, aby kaple svaté Anny znovu ožila. Konaly se tam svatoanenské poutě, ty dávno v Chotěboři zanikly, takže bychom je chtěli obnovit,” řekl chotěbořský starosta Ondřej Kozub (ODS). Uspořádat by tam šlo třeba i letní koncert či svatbu. Vloni dalo město přibližně za milion korun opravit památku zvnějšku, příští rok by mohlo přijít na řadu její okolí. “Pak to bude nádherný prostor pro menší komorní záležitosti,” uvedl.

Neoklasicistní kaple byla podle památkového katalogu na kopci u města postavená v roce 1902, v místě původní kaple. Je u ní studánka a lipová alej.

Nově osazené harmonium nahradilo v kapli malý nástroj poničený červotočem. K propojení sběratele s chotěbořskou radnicí pomohla náhoda. Tamní hráč na varhany se byl podívat v prostějovské expozici a po necelém měsíci se Muchy po telefonu zeptal, jestli neví o harmoniu pro kapli svaté Anny. “Já jsem shodou okolností psal posudek na ten nástroj, co tam je teď, takže jsem ho doporučil,” řekl Mucha.

Harmonium bylo postavené firmou August Förster v dnešním Jiříkově (tehdy Georgswalde) v severních Čechách. “Je to jeden z těch velkých koncertních modelů,” uvedl Mucha. Město za něj zaplatilo 5.000 korun. Včetně drobných oprav a dopravy by celkové náklady podle starosty neměly převýšit 15.000 korun.

Instalace harmonie do kaple sv. Anny v Chotěboři, 14. května 2024 (zdroj Harmonium - Historie)
Instalace harmonie do kaple sv. Anny v Chotěboři, 14. května 2024 (zdroj Harmonium – Historie)

Historická hodnota harmonií podle Muchy ještě není doceněná, pořád se objevují názory, že jde o lacinou náhradu varhan. Přitom je to plnohodnotný nástroj, který si zaslouží návrat do života koncertního i liturgického, řekl. Harmonia se kdysi z koncertních sálů, salonů a divadel rozšířila do kaváren, domácností, škol a obřadních síní, vlastnili je varhaníci. Pak je začaly vytlačovat elektrofonické nástroje. “Ale třeba v Americe už je spousta muzeí harmonií a v Evropě je nás poměrně hodně sběratelů,” uvedl Mucha. Dodal, že přijde doba, kdy už harmonia nebudou. Prostějovská sbírka s víc než 110 nástroji je největší v Česku.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments