Karel Dohnal sólistou u Bamberských symfoniků

V rámci abonentních koncertů Bamberských symfoniků, které se uskuteční v průběhu tohoto týdne, se jako sólista v klarinetovém koncertu Aarona Coplanda představí Karel Dohnal, jeden z nejvýraznějších českých klarinetistů současnosti.
Karel Dohnal (zdroj Bohemian Artists concert agency)

Karel Dohnal se představí ve dnech 18. a 19. ledna 2019 jako sólista u Bamberských symfoniků poprvé a zastoupí náhle indisponovaného, světově uznávaného švédského klarinetistu, Martina Frösta. Na koncertech též vystoupí klavírista Ivo Kahánek, který přednese Koncert pro klavír a orchestr č. 4 „Inkantance“ Bohuslava Martinů. Koncerty diriguje Jakub Hrůša.

Dohnal je neúnavný a nadšený propagátor klarinetu jako sólového nástroje a zároveň jeden z nejrespektovanějších klarinetistů současnosti. Jako sólista v dílech Carla Nielsena, Krzystofa Pendereckeho, Aarona Coplanda, Trygve Madsena, Jana Franka Fischera, Ondřeje Kukala, Wolfganga Amadea Mozarta, Carla Marii von Webera, Františka Vincence Kramáře, Jana Václava Stamice i velkého množství dalších autorů se Karel Dohnal představil publiku v mnoha zemích Evropy, Asie, Severní i Jižní Ameriky, a to jak v komorních recitálech, tak za doprovodu orchestrů Prague Philharmonia, Pražského komorního orchestru, Janáčkovy filharmonie Ostrava, Jihočeské komorní filharmonie, Filharmonie Lvov, Filharmonie Sczeczin, Bělehradské filharmonie, Pardubické komorní filharmonie, Českého komorního orchestru, Talichovy komorní filharmonie, Hofer Symphoniker a dalších ansámblů.

Po boku proslulé sopranistky Edity Gruberové vystoupil Karel Dohnal například na festivalu Pražské jaro, na festivalu Dvořákova Praha spolupracoval s Tokyo String Quartet, na festivalu Bodensee účinkoval spolu s Pavel Haas Quartet, pravidelně spolupracuje Talichovým  kvartetem, Wihanovým kvartetem, klavíristy Martinem Kasíkem, Evgeny Samoilovem a dalšími. Je členem orchestru Státní opery Praha, souboru PhilHarmonia Octet Prague, který sdružuje přední sólové hráče české hudební scény, a Tria Amadeus.

Karel Dohnal je rovněž velmi uznávaným a vyhledávaným interpretem soudobé hudby. Svoji doktorandskou práci věnoval studiu moderních technik hry na klarinet, přičemž premiéroval a inicioval vznik mnoha skladeb sólového i komorního repertoáru skladatelů Antonína Tučapského, Otmara Máchy, Jiřího Temla, Juraje Filase, Petra Wajsara, Aleše Pavlorka, Ivany Loudové, Ondřeje Štochla, Krzesimira Debskeho a dalších.

S velkým ohlasem již několikrát provedl představení, na kterém jako Harlekin skladatele  Karlheinze Stockhausena uplatnil i svůj komediální a herecký talent. Patří k nemnoha klarinetistům na světě, kteří toto mimořádně náročné dílo provádějí, za což sklízí výrazný úspěch u kritiky i posluchačů.

Je laureátem mezinárodních klarinetových soutěží Pražské Jaro, Premio Valentino Bucchi v Římě, Dos Hermanas ve španělské Seville, Pacem in Terris v Bayreuthu či Young Artist Competition v belgickém Ostende.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat