Karlovarský kraj a stát prohrály soud o vzácné nástroje Amati

Karlovarský kraj a stát prohrály soud o sbírku historických hudebních nástrojů v hodnotě milionů korun, která se stala součástí konkurzní podstaty firmy Amati Kraslice. Krajský soud v Plzni zamítl obě žaloby, kterými se kraj i stát domáhaly vyjmutí sbírky čítající přes 220 cenných artefaktů z majetku zkrachovalé společnosti Amati.
Amati Kraslice (zdroj Amati Kraslice)
Amati Kraslice (zdroj Amati Kraslice)

Kraslický patriot a aktivista Otakar Mika byl jedním z těch, kteří upozorňovali na to, že sbírka byla původně součástí střední školy výroby hudebních nástrojů v Kraslicích, ale po zániku školy se přesunula do firmy Amati. Konkurzní správce podle něj stavěl své argumenty na tom, že sbírku společnost Amati – Denak vydržela. Karlovarský kraj i Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových tvrdily, že společnost sbírku nikdy nevlastnila a že si byla této skutečnosti vědoma.

Podle soudkyně Soni Vozábalové však slyšení svědci uvedli, že obecně panovalo přesvědčení, že nástroje patří Amati.

Výrobce hudebních nástrojů Amati – Denak z Kraslic na Sokolovsku koupila před dvěma lety brněnská firma RIQ Investments podnikatele Romana Staňka. Společnost, která patřila mezi nejvýznamnější výrobce dechových nástrojů na světě, se dostala do insolvence. Nový vlastník ale chce výrobu zachovat.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


2.5 2 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments