Irvin Venyš a Komorní filharmonie Pardubice: Důstojný hold folklóru a bravurní interpretace

Ve středu 12. července 2023 vkročil slavnostní ročník luhačovického festivalu do druhého dne, zalitého sluncem a naplněného příslibem dalších zajímavých akcí. Na pořadu bylo totiž odpolední vystoupení kapely Ruky na dudy Mariana Friedla a večerní koncert v podání klarinetisty Irvina Venyše a Komorní filharmonie Pardubice s dirigentem Markem Štilcem.
Irvin Venyš, Komorní filharmonie Pardubice, 12. července 2023, Lázeňské divadlo, Luhačovice (zdroj Festival Janáček Luhačovice)
Irvin Venyš, Komorní filharmonie Pardubice, 12. července 2023, Lázeňské divadlo, Luhačovice (zdroj Festival Janáček Luhačovice)

Odpolední koncert kapely Ruky na dudy z Frenštátu pod Radhoštěm, realizovaný v rámci doprovodného programu luhačovického festivalu na Lázeňském náměstí, přiblížil místním hostům převážně archaickou podobu tradiční hudby z Beskyd a Javorníků, doplněnou o autorské kompozice. Do spontánního a podmanivého vystoupení „staré beskydské muzyky“ zařadil umělecký vedoucí Marian Friedl také krátké představení málo užívaných a někdy zcela zapomenutých hudebních nástrojů jako byly gajdy, fujarka či malý cimbál. Mistrovským způsobem přiblížili hudebníci také písně tzv. Hukvaldských Beskyd, jež zněly v kraji Janáčka a o kterých se sám skladatel s láskou vyjadřoval: „Jaká to lesklá barvitost ve sdružené hře houslí, gajd a cymbálu! Nízký tón huku sice hranatí souhru, v nejhorším ale případně umlčuje se huk. Na paterce hraje gajdoš tenkými hlásky zrovna o závod s housličkami. Hudec-primáš obaluje květnatě nápěv; kontráš, druhé housle, plní harmonicky a cymbál přikrývá nedušeným řinčením nápěvy, jako když večerní mlha, třpytící se zlatem zapadajícího slunce, horu za horou zahaluje.“

Večerní festivalový koncert se tentokráte přesunul do Lázeňského divadla, které svými menšími rozměry vytváří velmi úzký kontakt mezi hudebníky a posluchači. Tato intimita prostoru může být někdy i zrádná, každopádně Irvin Venyš, multižánrový interpret a jeden z nejvýraznějších současných českých klarinetistů, jenž společně s Komorní filharmonií Pardubice pod taktovkou Marka Štilce zahájil večer Koncertem pro klarinet a orchestr A dur Wolfganga Amadea Mozarta, si tuto situaci naopak užíval a bezvýhradně ji využil ve prospěch hudebního vystoupení. Od svého nástupu opanoval celý prostor divadla a jeho nástroj, který s prvními tóny jako kdyby roztáhl svá křídla, všechny posluchače zcela zahalil do měkkého zvukového proudu, který se nádherně třpytil ve vyšších polohách, zatímco v hlubinách se medově táhl.

Po druhém hudebním vstupu, který patřil pardubické filharmonii a jejímu podání 3. suity per archi ze Starých tanců a árií Ottorina Respighiho, přednesl Venyš brilantní skladbu Babadag pro klarinet a smyčce jedné z nejuznávanějších současných českých skladatelek Sylvie Bodorové, jež byla navíc koncertu osobně přítomna. V tomto živelném kuse se autorka podle svých vlastních slov inspirovala rumunským folklórem a strhujícím uměním lidových klarinetistů. Skladba získala název podle malého rumunského města Babadag, odkud pocházela řada romských muzikantů, na něž skladatelka narazila během svých pobytů na Slovensku a jejichž umění pak zrcadlila ve své skladbě. Irvin Venyš svou bravurní interpretací, kdy společně s filharmonií, zdánlivě mimochodem, roztáčel melodicko-rytmické škály do divokého reje, zcela potvrdil, že mu i tento styl tepe v krvi, neboť vedle tzv. klasické hudby vyrůstal na moravském a slovenském folklóru. Na luhačovickém festivalu tak vzdal zároveň důstojný hold Janáčkově zájmu o folklór a byl i jakousi reminiscencí na odpolední vystoupení „staré beskydské muzyky“ Mariana Friedla.

Irvin Venyš, Komorní filharmonie Pardubice, 12. července 2023, Lázeňské divadlo, Luhačovice (zdroj Festival Janáček Luhačovice)
Irvin Venyš, Komorní filharmonie Pardubice, 12. července 2023, Lázeňské divadlo, Luhačovice (zdroj Festival Janáček Luhačovice)

Po přestávce zařadila pardubická filharmonie ještě Symfonii A dur č. 29, jíž emočně nabitý večer opět navrátila do poklidného lázeňského rytmu. Komorní filharmonie Pardubice, vedená velmi prožitým a dynamickým gestem Marka Štilce, se na tomto koncertě představila jako důstojné těleso, které během představení zvládne sólově zachytit lehkost a zpěvnost Mozartovu, stejně jako velmi citlivě, v případě díla Babadag naproti tomu živelně doprovodit mistrovský sólový výkon. Kouzlo krásy tohoto koncertu s dominujícím malebným zvukem klarinetu tak na přítomné posluchače působilo stejně jako místní léčivé prameny.

Irvin Venyš a Komorní filharmonie Pardubice
12. července 2023, 19:30 hodin
Lázeňské divadlo, Luhačovice

Program:
Wolfgang Amadeus Mozart: Koncert pro klarinet a orchestr A dur, K 622
Ottorino Respighi: Staré tance a árie – 3. suita per archi
Sylvie Bodorová: Babadag pro klarinet a smyčce
Wolfgang Amadeus Mozart: Symfonie A dur (č. 29), K 201

Účinkující:
Irvin Venyš – klarinet
Komorní filharmonie Pardubice
Marek Štilec – dirigent

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments