Třetí ročník skladatelské soutěže festivalu Konvergence zná jména laureátů

Skladatelská soutěž festivalu komorní hudby Konvergence, jejímž hlavním cílem je iniciovat vznik a provedení nových děl s generačním propojením skladatelů a interpretů, získala ve svém třetím ročníku mezinárodní charakter.
Šimon Lučenič (zdroj Festival Konvergence)
Šimon Lučenič (zdroj Festival Konvergence)

Akce určená mladým tvůrcům do 35 let byla letos otevřena nejen slovenským, ale i českým zájemcům. Tomu odpovídalo i složení mezinárodní poroty, v níž zasedl český skladatel Jaroslav Šťastný (alias Peter Graham). Dalšími členy poroty, kteří hodnotili skladby, byli skladatelé prof. Jevgenij Iršai (předseda poroty), Lukáš Borzík, Adrián Demoč a interpreti norský houslista Nils Økland, violoncellista Jozef Lupták, klavíristka Nora Skuta a klarinetista Branislav Dugovič.

Mezinárodní byla nejen účast skladatelů a autorů a složení poroty, ale i snaha organizátorů soutěže o uvedení nových skladeb nejen na Slovensku, ale i v rámci navázané zahraniční spolupráce. „Pro letošní ročník se nám podařilo navázat spolupráci, kdy díla letošních laureátů budou uvedena také ve spolupráci se soutěží Vladimir Mendelssohn Competition na festivalu v italském Ascoli Piceno nebo zařazena do koncertní sezóny PKF – Prague Philharmonia. I díky tomu je skladatelská soutěž pro mladé lidi mnohem atraktivnější,“ uvedl k nejnovějším informacím umělecký ředitel festivalu Konvergence Jozef Lupták.

Marek Fóra (zdroj Festival Konvergence)
Marek Fóra (zdroj Festival Konvergence)

Jedním z kritérií, které museli mladí skladatelé splnit, aby se mohli do letošního ročníku soutěže přihlásit, bylo napsání messiaenovského kvarteta. I přes náročné zadání (bodové hodnocení odkazovalo na slavné dílo Oliviera Messiaena Quatuor pour la fin du Temps) obdrželi pořadatelé celkem 13 skladeb kvarteta pro klarinet, housle, violoncello a klavír s možností využití elektroniky. Do soutěže se přihlásili začínající i etablovaní mladí skladatelé, studenti Akademie múzických umění v Praze, Janáčkovy akademie múzických umění v Brně, Akademie múzických umění v Bratislavě, Akademie umění v Banské Bystrici, Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové, ale i Papežského institutu duchovní hudby v Římě a University of Chichester ve Velké Británii.

Juraj Gažmerčík (zdroj Festival Konvergence)
Juraj Gažmerčík (zdroj Festival Konvergence)

Skladby premiérově zazní 23. září 2023 od 16:00 hodin v Primaciálním paláci během Bratislavského večera komorní hudby, který bude součástí 24. ročníku Mezinárodního festivalu komorní hudby Konvergence. „V současné době sestavujeme soubory, v nichž vystoupí umělci jako Branislav Dugovič, Albín Blaho, Juraj Tomka, Nora Skuta, Zuzana Biščáková a další. Program z děl laureátů doplní Variace pro 4 violoncella Alonsa J. Burgosa a Quartetto d’Archi Rosita Piritore, vítěz Vladimir Mendelssohn Competition z roku 2022, v podání Spectrum Quartet. Díky partnerství našeho festivalu s touto soutěží zazní v září na festivalu v italském Ascoli Piceno i náš loňský vítěz, Samostané variace Adama Hudce. Jsme rádi, že vynikající hudebník a inspirativní osobnost, violista Vladimir Mendelssohn, který na festivalu Konvergence několikrát vystoupil, zůstal takto symbolicky na festivalu přítomen,“ řekl k chystané akci ředitel festivalu Jozef Lupták.

Adam Štefunko (foto Barbora Podola)
Adam Štefunko (foto Barbora Podola)

Mezinárodní porota pod vedením profesora Jevgenije Iršaje (AMU) vybrala z přihlášených skladeb tyto čtyři:

Adam Štefunko: rePulsion
Marek Fóra: Morning in the garden
Šimon Lučenič: Tempora amissa
Juraj Gažmerčík: Smútočná hudba

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments