Kaufmann by měl v Českém Krumlově mít více než 4 tisíce posluchačů

Program letošního už třiadvacátého ročníku Mezinárodního festivalu Český Krumlov dnes představili jeho pořadatelé. Od 18. července do 16. srpna nabídnou sedmnáct koncertů, z toho šest pod širým nebem. Festival zahájí na hlavním parkovišti, letní scéně P2 německý tenorista Jonas Kaufmann.Kaufmann vystoupí v programu složeném ze slavných operních árií (před několika dny jsme podrobněji informovali zde); v jednání je stále host večera v podobě sopranistky, jejíž jméno zatím nebylo zveřejněno. O doprovod zahajovacího večera se postará německý dirigent Jochen Rieder v čele Symfonického orchestru Českého rozhlasu; ten i pro letošek zůstává rezidenčním orchestrem českokrumlovského festivalu. Největší českokrumlovské parkoviště bylo pro potřeby festivalového galakoncertu upraveno už před třemi lety při tamním vystoupení Plácida Dominga, letos bude počet míst kvůli lepší viditelnosti a slyšitelnosti snížen zhruba o třetinu, na 4 200 míst.

Závěr letošního českokrumlovského festivalového ročníku festivalu bude 16. srpna patřit opeře a pěveckým hvězdám Velkého divadla v Moskvě. Sólisty koncertu budou sopranistky Makvala Kasrashvilli a Anna Aglatova, mezzosopranistka Yulia Mazurova, tenorista Oleg Kulko a basista Mikhail Kazakov, na programu figuruje Čajkovskij, Borodin, Glinka, ale i Rossini, Verdi, Bizet, Delibes, Puccini, Leoncavallo či Mascagni. Koncert doprovodí Filharmonie Bohuslava Martinů.Dramaturgie festivalu se vzhledem k Roku české hudby výrazněji zaměřila i na českou hudbu. Například druhý festivalový den nabídne kompletní provedení Smetanovy Mé vlasti v podání Severočeské filharmonie Teplice. I další večery budou věnovány české hudbě – 26. července vystoupí v Zámecké jízdárně houslový virtuos Ivan Ženatý se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu v programu Pocta Antonínu Dvořákovi, 8. srpna zahraje ruská violoncellistka Natalie Gutmanová s mnichovským orchestrem Kammerphilharmonie dacapo. Také cyklus komorních koncertů v Maškarním sále bude tentokrát věnován převážně českým interpretům. Vystoupí violoncellista Jiří Bárta, klavíristka Terezie Fialová, harfistka Jana Boušková a soubory Škampovo kvarteto, Collegium 1704, Trio Martinů a Pavel Haas Quartet. Česká tematika bude provázet i večery jiných žánrů: 2. srpna se koná Český národní večer a 9. srpna večer s melodiemi z českých hudebních filmů a muzikálů v podání populárních muzikálových hvězd.

Předprodej vstupenek byl již minulý měsíc zahájen. Podle ředitele festivalu Jaromíra Boháče je ke stejnému datu prodáno o 15 procent více míst než v loňském roce. Rozpočet letošního ročníku je 44,7 milionu korun, o čtyři miliony korun méně než loni. V předloňském roce přitom festival skončil ve ztrátě 1,2 milionu korun kvůli reprízám Komediantů s José Curou, na které se neprodala asi třetina lístků.

www.festivalkrumlov.cz

Foto Gregor Hohenberg / Sony Music, archiv 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
9 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments