Kauza exředitele Janáčkovy filharmonie Ostrava u soudu: ve hře je i evropský zatykač

Bývalý ředitel Janáčkovy filharmonie Ostrava Peter Krajniak, obžalovaný ze zpronevěry a porušení povinností při správě cizího majetku, se v pondělí nedostavil k Okresnímu soudu v Ostravě, který projednává jeho případ. Soudu se nepodařilo doručit Krajniakovi oznámení o konání líčení. Jednání se proto konalo bez jeho přítomnosti a soudce mohl vyslechnout předvolané svědky jen do protokolu mimo hlavní líčení. Hlavní líčení soudce odročil na únor příštího roku.

Soudce Roman Vicherek řekl, že Krajniakovi psal na kontaktní e-mailovou adresu a nyní čeká, že přijde odpověď. „Pokud ne, tak asi požádáme slovenské kolegy, ať nám prověří jeho trvalé bydliště. Pokud ani tam neuspějeme, tak nám nezbude nic jiného než postupovat podle trestního řádu a vydat nějaký evropský zatýkací rozkaz nebo něco podobného,“ řekl soudce. Předpokládá, že ze strany obžalovaného nejde o úmysl a Krajniak se ozve, protože dříve elektronicky odpovídal.

Peter Krajniak (foto archiv)
Peter Krajniak (foto archiv)

Podle obžaloby Krajniak například neoprávněně vyplatil honorář dirigentovi, koupil housle za více než pětinásobek skutečné hodnoty nebo si nechal část peněz, které měla filharmonie dostat za nahrávání děl amerického skladatele. Krajniak obvinění odmítá a v přípravném řízení vypověděl, že všechny kroky byly ve prospěch filharmonie a nikomu nevznikla škoda.

Soud chce ještě vyslechnout mimo jiné bývalého šéfdirigenta filharmonie Theodora Kuchara, který ale pobývá v zahraničí. Soud se tedy snaží domluvit videokonferenci z Ameriky. „Bude záležet na tom, jestli americká strana vyhoví naší žádosti. Pan Kuchar jezdí po světě a asi to bude hodně komplikované,“ řekl soudce Roman Vicherek.

Soud o kauze rozhodl už v neveřejném jednání trestním příkazem, ve kterém uložil Krajniakovi roční podmínku, zákaz činnosti a náhradu škody přes 660.000 korun. Obžalovaný proti tomuto rozhodnutí ale podal odpor.

Peter Krajniak vedl Janáčkovu filharmonii, jejímž zřizovatelem je Ostrava, od července 2005. V listopadu 2011 ho ale ostravští radní odvolali. Zdůvodnili to především špatným hospodařením, které ale Krajniak od počátku odmítá. Město si po jeho odvolání nechalo vypracovat audit, při němž se našly nesrovnalosti.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat