Kauza ND: Hanáková a Sankot se pokoušeli vysvětlit odvolání Černého, ten mluví o lžích

Aktualizováno 17:00

Ministryně kultury Alena Hanáková a její ekonomický náměstek Martin Sankot se dnes odpoledne snažili na tiskové konferenci alespoň dodatečně vysvětlit důvody pátečního odvolání ředitele Národního divadla Ondřeje Černého. Zásadní, nejspíš všemi účastníky tiskové konference očekávané vysvětlení však nepřišlo: včerejší prohlášení stranického šéfa Hanákové, šéfa hnutí Starostové a nezávislí Petra Gazdíka o tom, že Černého “vyšetřují orgány činné v trestním řízení pro evidentní majetkové delikty“ a že Hanáková dnes vše vysvětlí, totiž zůstalo ze strany ministryně bez jakéhokoli zmínky, natož předložení důkazů.Mluvčí ministerstva Markéta Ševčíková navíc oznámila, že ministryně i náměstek mají další program a tak většinu svých dotazů novináři vůbec nedostali příležitost položit. Ševčíková sama přitom v úvodu tiskové konference – ač nikým netázána – dlouze mluvila o svých dojmech z dění kolem Národního divadla a také České filharmonie, čímž už tak nečekaně krátký čas trvání tiskové konference ještě více omezila.

K faktickým důvodům odvolání Ondřeje Černého z čela Národního divadla sama ministryně prakticky nic nového ani dnes neuvedla. „Audit upozorňoval na to, že brzy dojde k eskalaci uměleckých i ekonomických problémů,“ prohlásila Alena Hanáková k prověrce, která v Národním divadle proběhla letos zkraje roku. „Když něco churaví, je potřeba najít lékaře,“ dodala. Proto se prý rozhodla vyslat do vedení Národního divadla svého náměstka Sankota.

K samotnému vysvětlení důvodů odvolání Černého pak mluvčí Ševčíková předala slovo Martinu Sankotovi. „Nebylo dosaženo efektu transformace,“ prohlásil Sankot. „Z Národního divadla odcházejí významní umělci, lidé přestávají do divadla chodit a odcházejí z divadla před koncem představení,“ doplnil. U dramaturgických plánů prý bývalý ředitel Černý nepřemýšlel o ekonomických dopadech na divadlo, které navíc „vnímal jako svůj penězovod“, na příští rok Černý údajně nebyl se seškrtaným příspěvkem na provoz schopen sestavit rozpočet a odmítl součinnost na jeho tvorbě. „Jedná se o fatální manažerské selhání,“ míní Sankot. Jako další z důvodů uvedl porušení zákona o rozpočtových pravidlech ve dvou případech s údajnou více než stamilionovou škodou. Jak přesně k tomu mělo dojí, neupřesnil; jen doplnil, že jedním takovým případem byl postup při dojednávání umístění solárních panelů na střechu Národního divadla. Věc má podle něj na stole příslušný finanční úřad. Martin Sankot také připomněl, že je pověřen vedením Národního divadla jen do doby jmenování nového ředitele. I když „uzavřené“ výběrové řízení bylo již podle Hanákové vyhlášeno a je vytipováno prý sedm lidí, z toho jedna žena, ministryně nechtěla uvádět jakékoli podrobnosti, protože „vše je v běhu“. „Možná by bylo dobré říct, že bude vybrána i komise, která bude posuzovat v rámci výběrového řízení náměty a představy od kandidátů,“ dodala Hanáková. Tým lidí prý bude sestaven z teatrologů, právníků a také zástupců odborů.K dnes dopoledne vyhlášené stávkové pohotovosti Činohry Národního divadla Alena Hanáková uvedla: „Velmi mě to trápí, nemám z toho žádnou radost“, k petici ke svému odstoupení jen prohlásila: „Je nad tím veliký otazník.“

Tiskovou konferenci Aleny Hanákové, přenášenou živě kanálem ČT24, sledoval v televizním studiu bývalý ředitel Národního divadla Ondřej Černý. Ten se vzápětí ostře ohradil proti dnes prezentovaným důvodům odvolání. Uvedl, že vedení divadla při vyjednávání o rozpočtu na příští rok pouze protestovalo proti tomu, aby mu ministerstvo snížilo příspěvek výrazněji než ostatním příspěvkovým organizacím a upozornilo přitom na to, že s navrhovanými financemi bude nuceno omezit počet premiér nebo hostujících operních umělců. Ondřej Černý dokonce některé z výroků náměstka a svého nástupce Martina Sankota označil za lži.Odborová rada Národního divadla dnes upozornila, že samotní zaměstnanci se o dění divadle dozvídají zatím jen z médií a že vznik petice Národ sobě s nimi prý nikdo nekonzultoval. Rada zároveň očekává, že zaměstnancům budou sděleny skutečné důvody odvolání Ondřeje Černého.  Samostatné stanovisko dnes vydaly odbory Státní opery, které požadují obnovení samostatnosti tohoto druhého pražského operního domu a do jeho čela instalaci prý jediného možného šéfa – Radima Dolanského.

Mohlo by vás zajímat


2
Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Milan Červeň

Zítra v 9.00 má být prý setkání ministryně kultury a náměstka Sankota se zaměstnanci ND.

Martin21

Na setkání se zaměstnanci Hanáková a v závěsu i Sankot jen mleli obvyklé blbosti a mlžili. Po všem tom cirkusu opravdu začínám mít pocit, že Sankotovi jde o peníze na opravu opery. Není to z mé hlavy a není to ověřená informace, ale pořád to zní rozumněji, než kraviny co padají z Ministryně i jejího šéfa Sankota :-)