Když Maradona zpíval

Celý svět oplakává smrt jednoho z nejlepších fotbalistů světa, Diega Armanda Maradony, který 25. listopadu 2020 podlehl srdečnímu selhání. Mnozí fanoušci znali Maradonu nejen jako fotbalistu, ale i milovníka hudby a zpěvu. Pojďme se podívat, jakou roli hudba hrála v životě této fotbalové legendy.
Témata:SEZ

Maradona (Alexander Hassenstein – Getty Images)

Diego Maradona byl snad největší fotbalovou hvězdou všech dob. Miloval však i hudbu, a kromě řady písní, které mu vzdávaly hold, byl známý jako zapálený zpěvák.

Maradonova láska k hudbě souvisela i s kontroverzí, která se odehrála v Neapoli. Pro celovečerní hudební program na Maradonovu počest bylo 16. ledna roku 2017 pronajato nejstarší činné operní divadlo Teatro di San Carlo.

Maradona se na pódiu objevil s italským rapperem Clementinem a komikem Alessandrem Sianim, který pro Maradonu napsal divadelní hold. Na pódiu vystoupil pěvecký sbor a celý večer doprovázelo promítání momentů z Maradonovy sportovní kariéry.

Neapol se kvůli tomu rozdělila na dva tábory. Milovníci klasické hudby byli pobouřeni při pomyšlení, že památná budova divadla z 18. století bude sloužit k oslavě fotbalu. Proti této události protestoval například skladatel a někdejší umělecký ředitel divadla Roberto De Simone, který označil celou událost za urážku italské kultury.

Naopak, tehdejší starosta Neapole Luigi de Magistris považoval celou událost za čest a sdílel nadšení s množstvím dalších fotbalových fanoušků.

Fotbaloví fanoušci byli zvyklí slýchat Maradonův zpěv při různých příležitostech sportovních utkání, také spoluúčinkoval v klipu své dcery Dalmy s kapelou Apolo.

Ikonickým se stal moment z dokumentu Maradona by Kusturica z roku 2008, který o slavném fotbalistovi natočil režisér Emir Kusturica. Maradona zde zpívá po boku argentinského rockera Rodriga píseň La Mano de Dios.

Málokterému sportovci bylo věnováno tolik oslavných písní. Píseň „Kdybych byl Maradona, žil bych jako on…“ ve filmu zpívá skupina Manu Chao a přítomný fotbalista se při jejím poslechu jen těžko brání dojetí.

 „Santa Maradona priez pour Moi!“ je hudební modlitba od Manu Chao z alba Casa Babylon, natočeném roku 1994. Název si pohrává s podobností slov Madona a Maradona. V textu je zmíněno mistrovství světa i argentinské číslo deset. Tato píseň dala název filmu Marca Pontiho z roku 2001, kde zní jako úvodní téma.

Z novějších písní zmiňme O reggae e Maradona neapolské skupiny Jovine. Toto reggae je skutečným vyjádření obdivu k Maradonovi a všemu, co tato osobnost představovala pro neapolce.

Asi bychom těžko hledali jiného sportovce, jehož jméno bylo tolikrát zhudebněno a možná se nyní objeví i nové vzpomínkové hity.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


5 3 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments