Lipský festival WAGNER 22 vzkřísí 90 let starou myšlenku

V Lipsku, rodném městě Richarda Wagnera, se v roce 2022 bude konat výjimečná událost – festival WAGNER 2022. Do té doby Lipská opera začlení do svého repertoáru všechny Wagnerovy opery v chronologickém pořadí podle jejich vzniku (až na tetralogii „Prsten Nibelungův“, která bude sledovat dějovou linii celého cyklu) a představí je v rámci třítýdenního festivalu od 20. června do 14. července 2022.
Oper Leipzig (foto Kirsten Nijhof)

Festival Wagner 22 bude jedinečný zážitek: Lipská opera chce do roku 2022 do svého repertoáru zahrnout všechny Wagnerovy opery a následně je představit v rámci třítýdenního festivalu trvajícího od 14. do 17. července 2022 v Lipsku, Wagnerově rodném městě. Uvedeny budou v chronologickém pořadí. Pouze čtyři části „Prstenu Nibelungova“ na programu figurují jako uzavřený cyklus.

Obsazení festivalu Wagner 22 sází na osvědčený a zkušený ansámbl Lipské opery a hostující umělce, kteří s touto institucí spolupracují a jsou světově známí díky svým interpretacím Wagnerova díla. Svou účast zatím přislíbili: Evelyn Herlitzius, Jennifer Holloway, Lise Lindstrom, Daniela Sindram, Manuela Uhl, Markus Eiche, René Pape, Iain Paterson, Andreas Schager, Stefan Vinke, Klaus Florian Vogt či Michael Volle.

Festival Wagner 22 je věnován hudebníkovi, skladateli a dirigentovi Gustavu Brecherovi (1879-1940), který měl v letech 1914 až 1933 významný vliv na podobu lipské hudební scény. Působil nejdříve jako umělecký ředitel a později také jako ředitel Lipské opery. Byl průkopníkem jedinečného nápadu představit dokončená hudebně-dramatická díla Richarda Wagnera v chronologickém pořadí. Obrovský projekt připravil už předtím, než ho v roce 1933 za „podporu zvrhlého umění” a za jeho židovský původ nacisté zbavili funkce.

Předprodej na festival WAGNER 22 je již spuštěn. Kdo se už nemůže dočkat, může si „Prsten“ poslechnout již v dubnu a květnu 2021 v Lipské opeře.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments