Marián Varga a jeho poklad, který se našel po šedesáti letech

Společnost Mariána Vargy, která se stará o hudební odkaz jedné z nejvýraznějších osobností (česko-) slovenské hudební scény spustila crowdfundingovou kampaň na vydání publikace s notovými záznamy skladeb, které napsal mladý Marián Varga ještě během svých studií na Lidové škole umění.
Marián Varga (archiv OP)

Publikace je doplněna příběhy o skladateli od Mariána Jaslovského, Daniela Heviera, Vladimíra Bokese a Tomáše Berky a také od Dany Belicové, které věnoval své dětské noty v roce 1962. Spolu s knihou vyjde i nahrávka skladeb v podání klavíristy Ivana Šillera. Projekt dosud podpořilo přes 150 fanoušků a ještě pár dní je možnost vybrat si svou odměnu a přispět tak k jeho vzniku.

O chlapci, který krotil čerty a našel krásu – noty, příběhy, ilustrace, hudba
Když byl Marián Varga žákem LŠU, napsal pro svou spolužačku Danku Belicovou cyklus čtyř klavírních miniatur, které 16. června 1962 v koncertní síni Slovenské filharmonie jako dvanáctiletá odpremiérovala. Po téměř 60 letech paní Belicová vytáhla tento rukopis ze svého archivu a dala ho k dispozici Společnosti Mariána Vargy, která se rozhodla vydat tyto kompozice spolu s dalšími Mariánovými skladbičkami z dětství, kdy kromě hudební školy navštěvoval i slovenského skladatele Jána Cikkera, který ho učil komponovat .

Marián Varga (zdroj Spoločnosť Mariána Vargu)

“Minulý rok nám paní Belicová dala tento rukopis not k dispozici, abychom ho mohli posunout dalším generacím. Jelikož se zachoval pouze zlomek Mariánových rukopisů, jde o skutečnou vzácnost “, říká Janka Vargová. “Vydáváme ho spolu s dalšími jeho dětskými skladbami ve formě bohatě ilustrovaného sešitu s příběhy i s audionahrávkou skladeb v podání klavíristy Ivana Šillera,” dodává.

Noty téměř dvaceti klavírních skladeb, které zkomponoval Marián Varga jako 12-15 letý, vydá Společnost Mariána Vargy ve formě plnobarevné, ​​sedmdesátistránkové publikace s autorskými ilustracemi Hany Križanové známé pod uměleckým pseudonymem Han Illu.

Marián Varga a teta Stella (zdroj Spoločnosť Mariána Vargu)

Jako nedílná součást projektu vzniká i nahrávka v podání všestranného klavíristy Ivana Šillera, který už měl příležitost část díla odehrát živě ve Velkém koncertním studiu Slovenského rozhlasu na festivalu Konvergence v září tohoto roku. Nahrávání je plánováno na konec listopadu na koncertním křídle Fazioli, jedním z nejlepších nástrojů který je aktuálně na Slovensku klavíristům k dispozici.

“Cyklus sedmnácti skladeb je zajímavý tím, že obsahuje skladby různé náročnosti a rozsahu. Od jednořádkových skladeb sekund až po koncertantní, které jsou určeny pro vyspělejší klavíristy. Marián měl velmi rád hudbu Stravinského, Bartóka, Haydna – všechny jeho “lásky” najdeme i v jeho klavírní tvorbě. Zároveň v jeho skladbách najdeme motivy, které používá ve svých známějších písních. Cyklus je výbornou vstupní branou do originálního uměleckého světa Mariána Vargy a čím dříve ho začnou děti a pedagogové poznávat, tím lépe,” říká Ivan Šiller, který je i mimořádně zkušeným a aktivním pedagogem.

Marián Varga v ZUŠ (zdroj Spoločnosť Mariána Vargu)

Odměny pro ZUŠ
V kampani je možnost podpořit i vybranou ZUŠ zakoupením dvou knih, z nichž jednu vydavatelé rozešlou na školy vybrané podporovateli. Ředitelé uměleckých škol také mohou získat odborný seminář pro žáky a pedagogy vedený Jankou Vargovou, Ivanem Šillerem a Josefem Luptákem.

Odborným garantem projektu je violoncellista, ředitel festivalu Konvergence a také předseda Společnosti Mariána Vargy, Jozef Lupták, který byl zároveň přítelem Mariána Vargy. “To, co nám tu Marián zanechal, jsou poklady, které jsme nechtěli nechat uzavřené v archivech. Nabízíme vám je, abyste se nechali inspirovat, skladby nejen nacvičili, zahráli pro sebe či pro radost jiných na koncertě, ale zkuste si půjčit některé Mariánovo téma a zaimprovizujte si tak, jak vám to duše, srdce a prsty dovolí. Pusťte si svou hudební představivost na procházku. Myslíme si, že Marián by to moc potěšilo.” říká Jozef Lupták.

Na projektu spolupracují:
Přepisy rukopisů not: Marek Spusta
Notové korektury: Jozef Lupták, Boris Lenko, Jakub Kudláč
Autoři textů: Dana Belicová – Chovanová, Vladimír Bokes, Tomáš Berka, Daniel Hevier, Marián Jaslovský
Ilustrace a grafické zpracování: Han Illustration, spolupráce Zuzana Číčelová
Nahrávka: Ivan Šiller
Zvukoví mistři a režie: Robert Pospiš, Martin Sillay – Real Music House
Vydavatel: Společnost Mariána Vargy

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments