Klarinetistka Karen Palacios propuštěna z vězení s podmínkou

Venezuelská klarinetistka Karen Palacios Peréz (25 let) byla propuštěna z vězení po 44 dnech, během kterých byla z politických důvodů zadržována na Generálním ředitelství vojenské kontrarozvědky, obviněna z trestného činu podněcování nenávisti a převezena do ženské káznice v Los Teques.
Karen Palacios (zdroj Twitter)

Důvodem zatčení Karen Palacios byl komentář na Twitteru, ve kterém kritizovala postoj Venezuelské filharmonie (Filarmónica Nacional de Venezuela). Ta jí rozvázala pracovní smlouvu z důvodu jejího politického postoje vůči režimu prezidenta Nicoláse Madura. Palacios v roce 2016 podepsala referendum za Madurovo odvolání a tím se stala pro vedení filharmonie politicky nepohodlná. Po zveřejnění své kritiky na sociálních sítích byla zatčena a vězněna. Podle její matky Judith Pérez se v domě objevili neznámí muži, kteří si Karen vyžádali k pohovoru v prezidentském paláci. Místo toho byla Karen odvezena do nechvalně proslulého vězení a obviněna z porušení zákona o šíření nenávisti.

Ačkoliv Palacios měla být propuštěna již 18. června 2019, byla nadále držena v cele s nejpřísnějším režimem věznice pro ženy v Los Teques (Instituto Nacional de Orientación Femenina). V posledních dnech tento případ obletěl média po celém světě a zdá se, že tyto aktivity dopomohly přimět státní úřady, aby propustili Palacios na svobodu. Karen Palacios byla osvobozena pod podmínkou, že nesmí užívat sociální sítě. Pokud podmínku poruší, půjde opět do vězení.

Skupiny bojující za lidská práva tímto případem dokládají neutěšenou situaci ve Venezuele, kde je porušování lidských práv na denním pořádku. Případem se zabývala již i Organizace spojených národů, upozorňující na stále větší svévoli venezuelské vlády v zadržování a zastrašování jejích oponentů, ať už v případech skutečných či vykonstruovaných, a potlačuje svobodu projevu.

Mohlo by vás zajímat