Dnes začíná Mezinárodní festival Český Krumlov

Galavečerem, který diváky přenese do doby francouzského krále Ludvíka XIV., začne dnes v Českém Krumlově 28. ročník Mezinárodního hudebního festivalu (MHF) Český Krumlov. Do 10. srpna nabídne 23 koncertů. V programu jsou vokální skupina Take 6, zpěváci z Broadwaye i barokní opera Georga Friedricha Händela, dva koncerty v Boleticích připomenou 30 let od pádu železné opony. Novinkou jsou filmová promítání. Novinářům to řekli prezident festivalu Jaromír Boháč a Radek Konečný z marketingu festivalu.
Mezinárodní hudební festival Český Krumlov (foto MHFČK)

Zahajovací večer u barokní fontány zámecké zahrady má název Venuše a živly. Přinese hudbu, tanec a atmosféru barokních slavností z éry Ludvíka XIV., v nichž král sám účinkoval. „Na hudbu Jeana-Baptisty Lullyho, dvorního skladatele a kapelníka Ludvíka XIV., a jeho současníků zatančí Hartig Ensemble a hosté,“ uvedl Konečný.

K hvězdám patří i americký vokální soubor Take 6, desetinásobní držitelé ceny Grammy, kteří zpívali s Rayem Charlesem, Ellou Fitzgerald i Whitney Houston. V Krumlově vystoupí sextet 20. července se Severočeskou filharmonií Teplice. Boháč upozornil i na symfonickou poctu Michaelu Jacksonovi či na filharmonii z Durynska.

Z českých umělců Slávek Matoušek, který slaví sedmdesátiny, Ivan Ženatý, ze zpěváků jiných žánrů Marian Vojtko, Michaela Gemrotová, na závěrečném večeru vystoupí sólista Metropolitní opery New York Richard Troxell. K výročí sametové revoluce děláme poprvé koncert v Boleticích: písničky Karla Kryla provede Petr Samšuk a až se setmí, tak v dobovém iluminačním osvětlení dáme duchovní část, kde vystoupí Schola Benedicta,“ řekl Boháč. Na festivalu zazní i barokní opera od Händela, v programu jsou i muzikálový večer, Lenka Filipová nebo arménský The Naghash Ensemble.

Hrát se bude v Pivovarské zahradě, Zámecké zahradě a jízdárně, Maškarním sále, barokním divadle a boletickém kostele. Rozpočet festivalu je 38,6 milionu Kč. Jihočeský kraj přispěl 1,5 milionu Kč, meziročně o 300.000 Kč více, město Český Krumlov částkou 950.000 Kč. Od ministerstva kultury by měl festival dostat 6,2 milionu Kč. Loni akce přilákala téměř 21.000 lidí.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat