Klášterní hudební slavnosti 2023 se inspirovaly Vídní

Festival Klášterní hudební slavnosti se v příštím roce odehraje na vlně noblesy, lehkosti, kavárenské atmosféry, valčíku a oslavy života.
Adam Plachetka (zdroj Adam Plachetka)
Adam Plachetka (zdroj Adam Plachetka)

„Malá Vídeň, tak je od 19. století přezdíváno domovskému městu našeho festivalu Šumperku. Bylo tedy nasnadě tuto skutečnost promítnout i do dramaturgie některého ročníku. Kromě koncertů se téma projeví i v doprovodném programu. Spojení je to velmi slibné a věříme, že bude diváky bavit,“ prozrazuje a doufá ředitel festivalu Klášterní hudební slavnosti Roman Janků.

Zcela záměrně otevře 17. ročník Klášterek 10. června příštího roku v Šumperku český operní pěvec Adam Plachetka. Jeho koncert „Molieri“ Czech Ensemble Baroque Orchestra bude věnován výročí 150 let od narození šumperského rodáka Leo Slezaka, ve své době slavného tenoristy, sólisty Vídeňské státní opery i Metropolitní opery v New Yorku. Postavu tohoto znovuobjeveného umělce si festival připomene mimo jiné také přednáškou, výstavou a dalšími hudebními večery, jež poukážou na české pěvecké následovníky podobného věhlasu.

Mezi lákadla festivalu budou patřit Obrázky z výstavy M. P. Musorgského, které na nádvoří augustiniánského kláštera ve Šternberku přednese 29. června Philharmonia Octet. Do secesní Tančírny v Račím údolí se diváci vypraví 5. července za akordeonovým duem mladých hudebníků Duo Absoluto a 9. července zavítají do Karlovy Studánky za kytaristou Lubomírem Brabcem.

Na příští rok festival připravuje vystoupení například sopranistky Olgy Jelínkové, kontratenoristy Vojtěcha Pelky, sopranistky Terezy Mátlové a Doležalova kvarteta, mezzosopranistky Evy Garajové či Pražského komorního orchestru.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments