Klášterní hudební slavnosti lákají na baroko i světové rytmy

Festival Klášterní hudební slavnosti ukončil červnový program mimořádným počinem, a to španělskou barokní operou skladatele Sebastiána Duróna, Válka obrů. Nyní už láká na bohatý prázdninový program.
Matteo Hager (zdroj Klášterní hudební slavnosti)
Matteo Hager (zdroj Klášterní hudební slavnosti)

Opera Válka obrů zaplnila klášterní kostel v Šumperku téměř do posledního místa. Výkon sólistů, výpravné kostýmy, špičková dramaturgie i skvělý orchestr Musica Florea pod vedením Marka Štryncla si vysloužil dlouhotrvající aplaus ve stoje. „Tento večer potvrdil, že i méně známá díla mohou přinášet hluboký hudební i vizuální zážitek,“ uvedl ředitel Klášterních hudebních slavností Roman Janků.

O+
18_LSSH_2025_banner_600x100_OPERA

Červencové koncerty přinášejí další zážitky. V sobotu 5. července zazní v Tančírně Račí údolí energický program „Cesta kolem světa“ v podání mladého souboru Gankino Quintet. Tito hudebníci, i když ještě studují, už s nadšením hrají hudbu z různých koutů planety – od židovských písní přes bulharské tance až po známé skladby Adele.

V neděli 6. července pak v klášteře na Hedeči v Králíkách představí své umění houslista Matteo Hager. Mladý virtuóz zahraje skladby J. S. Bacha, N. Paganiniho i vlastní kompozici. „Matteo je skvělým příkladem mladé generace, která spojuje technickou dokonalost s opravdovým cítěním hudby,“ zve na koncert Roman Janků.

V pátek 11. července na zámku Bludov zazní madrigaly A. Scarlattiho a A. Lottiho v podání Czech Ensemble Baroque Quintet. Tato kombinace je dramaturgickým skvostem a potěší především milovníky staré hudby.

Sobota 12. července přinese do Kaple v Lipkách u Rýmařova koncert Il Castrato s kontratenoristou Vojtěchem Pelkou a cembalistou Ondřejem Bernovským. Nádherné sopránové árie barokní a raně klasické hudby jsou opravdovou hudební lahůdkou.

V neděli 13. července v Kapli Panny Marie v Jeseníku zazní koncert Kol Nidrei v podání violoncellového dua Dominiky Weiss Hoškové a Jiřího Hoška. Tento večer připomene 80. výročí konce 2. světové války a propojí hudbu židovských autorů s osobními vzpomínkami – během koncertu budou čteny i úryvky z knihy Helgy Weissové-Hoškové Deník 1938–1945.

„Festival nabízí nejen krásnou hudbu, ale i příběhy, které za ní stojí. Srpnový a zářijový program bude podobně nabitý, posluchači se určitě budou mít na co těšit,“ dodal ředitel festivalu.

O+

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 hlasy
Ohodnoťte článek
Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře