Klášterní hudební slavnosti zatím navštívilo téměř 700 diváků

Rozjetý vlak letošního ročníku Klášterních hudebních slavností nelze zastavit. Z celkového počtu patnácti koncertů se jich od konce června dosud uskutečnilo sedm a diváci si znovu s radostí užívají živou kulturu.

Gadrew Way (foto Jiří Kučera)
Gadrew Way (foto Jiří Kučera)

„Máme necelou polovinu festivalu za námi a sedm dosavadních koncertů navštívilo téměř 700 diváků. Je vidět, že živá hudba lidem chyběla. I přesto, že musí sedět v respirátorech, rádi přijdou, a to nás nesmírně těší,“ hodnotí dosavadní průběh festivalu ředitel Roman Janků.

Po úvodních koncertech Radka Baboráka v Bílé Vodě a souboru Musica Florea v Šumperku na konci června, se o prázdninách rozjel pomyslný hudební vlak kouzelnými místy Jeseníků. První zastávkou se v neděli 4. července stala Hora Matky Boží na Hedeči, kde polský varhaník Waclaw Golonka rozezněl Romantické varhany. Následující den multitalentovaná hudebnice a zpěvačka Gabriela Vermelho s uskupením Gadrew Way ovládla secesní Tančírnu v Račím údolí. Na folklórní strunu v úterý 6. července zabrnkala mladá houslistka Markéta Janoušková s cimbálovou muzikou v originálním kulturním domě Skleník v Loučné nad Desnou. S duchovním programem autentické interpretace staré hudby zavítal 8. července do Šternberku Ensemble Baroque Quintet a v sobotu 10. července si nejen lázeňští hosté v Karlově Studánce užili Vivaldiho Čtvero ročních dob v podání Ensemble Lucis.

Klášterní hudební slavnosti pokračují v červenci čtyřmi naprosto odlišnými koncerty v duchu letošního motta Česká hudební rozmanitost:

Komorní večer na zámku Bludov bude v pátek 16. července věnován bývalé první dámě Olze Havlové. Valérie Zawadská přednese výňatky z korespondence Václava Havla své ženě z vězení. Díla českých i světových autorů zazpívá mezzosopranistka Eva Garajová a na harfu ji doprovodí Zbyňka Šolcová.

Ensemble Lucis (foto Jiří Kučera)
Ensemble Lucis (foto Jiří Kučera)

Kongresový sál v lázních Jeseník pak v pondělí 19. července zažije neobvyklou podívanou. Bude zde poprvé uvedena barokní opera s dobovými kulisami a kostýmy. Provedení opery českého skladatele P. Davida Kopeckého Endymio se ujme soubor Ensemble Damian v čele s Tomášem Hanzlíkem.

Kdo miluje nekonvenční přístup k hudbě, prolínání stylů a open air koncerty, najde si cestu v sobotu 24. července na nádvoří zámku Velké Losiny. Své umění tam od 21 hodin předvede čtveřice klarinetistů Clarinet Factory.

Třešničkou na červencovém hudebním dortu bude v sobotu 31. července vystoupení patronky festivalu harfistky Jany Bouškové v dřevěném kostelíku v Maršíkově. Partnerem jí bude koncertní mistr České filharmonie, houslista Josef Špaček. Zazní mj. díla S. Prokofjeva, A. Dvořáka, M. Ravela a symfonická báseň Má Vlast B. Smetany v úpravě pro sólovou harfu.

Festival následně pokračuje i v srpnu a v září a uvede další čtyři koncerty.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments