Klavírista Lang Lang by měl v O2 areně vystoupit v dubnu

Čínský klavírista a pedagog Lang Lang by měl vystoupit 30. dubna příštího roku v pražské O2 areně za doprovodu Českého národního symfonického orchestru pod taktovkou Iona Marina. Umělec se do metropole vrátí po několika letech. Koncert je přeložen z původního termínu 31. října 2020, kdy ho neumožnila protipandemická opatření.
Lang Lang (foto Sebastian Madej)
Lang Lang (foto Sebastian Madej)

“Klavírista, pedagog a filantrop Lang Lang vyprodává slavné koncertní sály po celém světě a vystupuje s těmi nejoceňovanějšími orchestry i dirigenty, jako jsou například Sir Simon Rattle, Gustavo Dudamel, Daniel Barenboim nebo Christoph Eschenbach,” uvedla Vladimíra Zahradníková.

V roce 2014 vystoupil Lang Lang na festivalu Pražské jaro jako sólista Vídeňských filharmoniků a o dva roky dříve na svém prvním sólovém českém recitálu na donátorském galakoncertu pro festival Dvořákova Praha.

Lang Lang začal s hrou na klavír ve třech letech a v necelých pěti měl svůj první veřejný recitál. V devíti letech nastoupil na Ústřední hudební konzervatoř v Pekingu a o čtyři roky později vyhrál první cenu na pekingské Čajkovského mezinárodní soutěži pro mladé hudebníky. Následně odešel do Philadelphie studovat na Curtis Institute of Music. Je známý tím, že často propojuje různé hudební světy. Jeho vystoupení na vyhlašování cen Grammy s rockovou Metallikou, Pharrellem Williamsem nebo jazzovou legendou Herbie Hancockem opakovaně sledovaly miliony diváků.

“Lang Lang umělecky zraje. Jeho hra je rafinovaná, téměř vážná. Má inteligentní styl frázování, ovládání dynamiky, proměny artikulace… za všech okolností podává podmanivý výkon, na který dlouho nezapomenete,” uvedl americký časopis The New Yorker.

V roce 2008 otevíral svým vystoupením zahajovací ceremoniál Olympijských her v Pekingu. Hrál také pro řadu mezinárodních hodnostářů, včetně čtyř amerických prezidentů a monarchů z různých zemí. V roce 2016 byl pozván do Vatikánu, aby vystoupil pro papeže Františka.

Držitel mnoha čestných doktorátů v roce 2008 založil nadaci International Music Foundation, jejímž cílem je vychovávat budoucí špičkové pianisty a vzdělávat mládež. Klasický hudebník s pověstí rockové hvězdy jako první asijský pianista dokázal proniknout do světové hudební elity. Za jeho věhlasem podle hudebních kritiků stojí nejen hudební schopnosti, ale i promyšlený marketing a hudební byznys.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


1 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments