Ředitelem Slezského divadla v Opavě se stane dirigent Aleš Kománek

Ředitelem Slezského divadla v Opavě se stane devětatřicetiletý dirigent Aleš Kománek. Ve funkci od nového roku nahradí Ilju Racka, který se po pěti letech na odchodu dohodl s vedením magistrátu. Komise ho vybrala z šesti uchazečů, kteří se přihlásili do výběrového řízení. Dnes jeho jmenování potvrdili radní.
Aleš Kománek (zdroj Vít Havlíček)
Aleš Kománek (zdroj Vít Havlíček)

“Hledali jsme člověka s řídícími a komunikačními schopnostmi i výbornou znalostí oboru. Jeho hlavním úkolem bude restrukturalizace divadla, je především nutné zvýšit podíl vícezdrojového financování. Aleš Kománek předložil zajímavou koncepci, která pracuje s rolí Slezského divadla v našem městě i potřebami opavských diváků,” uvedl náměstek primátora Petr Orieščík. Dodal, že Opava je jediným okresním městem v České republice, které má vlastní dvousouborové divadlo a je v tomto ohledu unikátem i ve středoevropském kontextu.

Devětatřicetiletý Aleš Kománek je uznávaným dirigentem. Absolvoval prestižní evropské hudební univerzity, jako dirigent pak spolupracoval s řadou významných orchestrů v České republice i v zahraničí a dále se vzdělával na Hudební fakultě Akademie múzických umění v Praze. V letech 2012 až 2016 působil jako umělecký vedoucí společnosti AIDA Entertainment v Hamburku, poslední čtyři roky byl ředitelem a pedagogem Musik-Atelieru Creativo v rakouském Badenu.

Odcházející Ilja Racek divadlo vedl pět let. Končí v době chystané restrukturalizace divadla. Město totiž hledá další zdroje financování kulturní instituce s činoherním a operním souborem. Zatím provoz ročně dotuje více než 90 miliony korun. Ani město ani Racek nepředpokládají rušení operního souboru. Město je podle Racka ve složité situaci. Nemá totiž peníze na chod dvousouborového divadla.

“Situace se mi zdála příliš složitá, a to hlavně s ohledem na můj věk,” řekl jednasedmdesátiletý Racek, který v minulosti šéfoval několika divadlům, ostravskému studiu ČT a působil i na ministerstvu kultury.

Magistrát si loni nechal udělat analýzu manažerského potenciálu. Plánuje zachování opery i zvýšení podílu vícezdrojového financování. Provoz Slezského divadla stojí ročně přes 110 milionů korun, okolo 90 milionů platí město jako zřizovatel. Další příjmy jsou ze vstupného, z komerčních aktivit či dotací státu a kraje. Město při hledání změny financování jedná s krajem i státem.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments