Klavírista Lukáš Vondráček ve finále Soutěže královny Alžběty v Bruselu

Když v roce 1956 zvítězil Vladimir Ashkenazy v nejnáročnější klavírní soutěži světa Queen Elisabeth Competition, byl mezi finalisty nejen Lazar Berman na 5. místě, ale také český klavírista Stanislav Knor, hodnocený jako sedmý. Mimořádného úspěchu se nyní dočkal již téměř třicetiletý Lukáš Vondráček.

Lukáš Vondráček (foto © Irene Kim)
Lukáš Vondráček (foto © Irene Kim)

Lukáš Vondráček mezi dvanácti finalisty, kteří se představí ve dnech 23. až 28. května 2016 přednesem klavírního koncertu s Orchestre National de Begique za řízení dirigentky Marin Alsop. Dalšími finalisty jsou: Alexander Beyer, Alberto Ferro, Chi Ho Han, Atsushi Imada, Aljosa Jurinic, Yoonji Kim, Henry Kramer, Okada Kana, Dmitry Shishkin, Hans H. Suh a Larry Weng.

nejnovější finalisté Soutěže královny Alžběty v Bruselu (Lukáš Vondráček první zprava) (zdroj rtbf.be)
Nejnovější finalisté Soutěže královny Alžběty v Bruselu (Lukáš Vondráček první zprava) (zdroj rtbf.be)

Výkon Lukáše Vondráčka ohromil svým výkladem Brahmsovy Sonáty f moll op. 5 i průzračným provedením Mozartova Koncertu pro klavír a orchestr č. 21, C dur, KV 467. Jeho výkon ve všech kolech můžete najít zde.

Letos v únoru bylo vybráno mezinárodní porotou do prvního veřejného kola 82 kandidátů z 318, kteří zaslali DVD nahrávku. Celkem se přihlásilo 23 žen a 53 mužů 23 různých národností. Mimo svoji obtížnost a délku trvání soutěžního klání se jedná o jednu z nejlépe dotovaných soutěží, ve které bude rozděleno mezi laureáty a semifinalisty téměř 3,5 milionu korun. Vítěz získá 25 000 € a řadu honorovaných koncertů po celém světě včetně nahrávání na CD.

Pro Lukáše Vondráčka, který má za sebou již velké množství koncertů s vynikajícími orchestry a recitály, jsou soutěže takřka denním chlebem. V tomto roce byl rovněž vybrán na další soutěže v Sydney i v Clevelandu. Doposud získal jednu z cen na International van Cliburn Competition (2009), zvítězil v San Marino International Piano Competition (2012), stejně tak jako na 12. Unisa International Piano Competition v Pretorii (2012).

Lukáš Vondráček studoval u Marty Toaderové a Rudolfa Bernatíka. Jeho dalšími pedagogy byli Peter Barcaba ve Vídni, Andrzej Jasinsky v Katovicích a Hung-Kuan Chen v Bostonu.

Od svých šestnácti let vystupuje se špičkovými orchestry i díky podpoře Vladimira Ashkenazyho a koncertní agentury Harrison Parrot, kterou je již několik let zastupován. V minulém roce dokončil svá studia na New England Conservatory v Bostonu, kde nyní také žije.

Lukáš Vondráček (foto © Irene Kim)
Lukáš Vondráček (foto © Irene Kim)

Mezi dalšími českými klavíristy, kteří se ocitli ve finále, byli v minulosti již jen Igor Ardašev a Jan Simon (1991). Držíme Lukáši Vondráčkovi palce a s napětím budeme sledovat jeho vystoupení 26. května 2016 ve 20 hodin. V Praze jej budeme moci slyšet na benefičním koncertě společně s dalším finalistou bruselské houslové soutěže Josefem Špačkem 14. června 2016 v Betlémské kapli v Praze. Rovněž je plánován koncert na Festivalu Janáčkův máj v Ostravě 2. června 2016.

O soutěži budeme čtenáře Opery Plus informovat i v následujících dnech. Více o Queen Elisabeth Competition 2016 najdete zde.

Mohlo by vás zajímat


Reakcí (2) “Klavírista Lukáš Vondráček ve finále Soutěže královny Alžběty v Bruselu

  1. Pane Nováčku, nenašel jsem na oficiálním web soutěže průběžné bodové ohodnocení. Na základě čeho vychází vaše tvrzení: “Výkon Lukáše Vondráčka ohromil svým výkladem Brahmsovy Sonáty f moll op. 5 i průzračným provedením Mozartova Koncertu pro klavír a orchestr č. 21, C dur, KV 467.” ?

Napsat komentář