Týden s hudbou (159)

  1. 1
  2. 2
  3. 3

kalendářCo přinese tento týden
Zahraničí

Slovenské národní divadlo v Bratislavě představí v pátek 20. května a v neděli 22. května premiéru opery Giuseppe Verdiho Simon Boccanegra. Inscenace bude uvedena v rámci festivalu Eurokontext, hudebním nastudováním byl pověřen dirigent Martin Leginus, režisérem je Marián Chudovský.


Praha
Ve Velkém sále Novoměstské radnice ve čtvrtek 19. května proběhne další ze Stylových večerů, a to s názvem Harmonia Praga objevuje — Neznámé poklady klasiky. Vedle dvou kompozic českého skladatele Pavla Josefa Vejvanovského — Sonata sancti Spiritus a Sonata laetitiae, zazní v podání Miroslava Vilímce i Houslový koncert A dur, op. 5, číslo 2 francouzského klasika Chevaliera Saint Georgese. Dále si posluchači vyslechnou novodobou premiéru hudby pruského krále Bedřicha II. Velikého z osmnáctého století — od korunovaného skladatele a podporovatele řady významných hudebních osobností zazní Symfonie A dur pro smyčce a cembalo.

Harmonia Prague (zdroj harmoniapraga.cz)
Harmonia Praga (zdroj harmoniapraga.cz)

Festival Pražské jaro pokračuje v tomto týdnu dalšími koncerty. V pondělí 16. května se představí španělský soubor Al Ayre Español (umělecký vedoucí Eduardo López Banzo), v úterý to bude Retorno — tradiční flamenco, zatančí mimo jiné i Susana Lupiañez Pinto. Ve středu vystoupí v Anežském klášteře Tiburtina Ensemble, ve stejný den ve Dvořákově síni Rudolfina zahraje klavírista Javier Perianes. Symfonický orchestr Českého rozhlasu, dirigent Jacek Kaspszyk a opět klavírista Javier Perianes se společně představí ve čtvrtek 19. května. V pátek bude Dvořákova síň patřit sopranistce Martině Jankové, doprovodí ji klavírista Gérard Wyss. V sobotu zde vystoupí Guarneri Trio Prague ve složení Ivan Klánský (klavír), Čeněk Pavlík (housle) a Marek Jerie (violoncello). V neděli zahraje Ivan Ženatý na housle a Sandra Shapiro na klavír.

Susana Lupiañez Pinto (zdroj Pražské jaro)
Susana Lupiañez Pinto (zdroj Pražské jaro)

 

Regiony
Hudební festival Antonína Dvořáka Příbram pokračuje v úterý 17. května dětskou operou Benjamina Brittena Kominíček, účinkovat bude Dětská opera Praha. Ve čtvrtek 18. května se na zámku v Dobříši představí Guarneri Trio Prague a v pátek se uskuteční v Památníku Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbrami benefiční koncert pro vilu Rusalka, na kterém zahraje Ivan Klánský, Lukáš Klánský a Heroldovo kvarteto.

Třetí abonentní koncert sezony souboru Barocco sempre giovane se uskuteční v Rytířském sále zámku v Pardubicích ve čtvrtek 19. května a bude věnován sólové viole. Hlavní sólistkou večera bude Jitka Hosprová.

Jitka Hosprová (zdroj jitkahosprova.com)
Jitka Hosprová (zdroj jitkahosprova.com)

Festival Lípa Musica uvede pořad nazvaný Blízké hlasy z dáli. V pátek 20. května se v bazilice Všech svatých v České Lípě představí Gjosan-rjú Tendai šómjó (Japonsko), společně se souborem Schola Gregoriana Pragensis (umělecký vedoucí David Eben). Projekt představuje propojení křesťanské a budhistické tradice.

Gjosan-rjú Tendai šómjó
Gjosan-rjú Tendai šómjó

V pátek 20. května bude zahájen čtyřicátý první ročník festivalu Janáčkův máj. Na zahajovacím koncertě v Domě kultury města Ostravy zazní Janáčkova Sinfonietta, Prokofjevův Koncert pro housle a orchestr č. 1 D dur op. 19 a Beethovenova Symfonie č. 3 Es dur op. 54 „Eroica“. Festival pokračuje v sobotu 21. května v Ludgeřovicích v chrámu sv. Mikuláše, a to varhanním koncertem. Na něm vystoupí Tomáš Mihalík (varhany) a Eva Dřízgová-Jirušová (soprán). V neděli 22. května se v Kravařích, v kostele sv. Bartoloměje, bude konat koncert uskupení Ensemble Per Sonat s názvem Německý polibek míru a francouzský román o růži.

Program desátého ročníku cyklu abonentních koncertů Českého filharmonického sboru Brno pokračuje osmým abonentním koncertem v neděli 22. května v kostele sv. Janů „U Minoritů“ v Brně. Slavnostní závěrečný koncert bude dirigovat Jakub Klecker, zazpívá Pavla Vykopalová (soprán), Jana Sýkorová (alt), Tomáš Černý (tenor) a David Szendiuch (bas). Účinkuje Plzeňská filharmonie a Český filharmonický sbor Brno se sbormistrem Petrem Fialou. Na programu bude Dvořákovo Stabat Mater.

 

kalendářZaznamenali jsme v minulém týdnu
Zahraničí
Státní divadlo Košice
v tomto týdnu zveřejnilo svůj dramaturgický plán pro sezonu 2016/2017. Divadlo uvede tři operní a dva baletní premiérové tituly. První premiérou nové sezony bude již v září Bohéma Giacoma Pucciniho. Baletní titul Charlie Chaplin bude mít premiéru v říjnu, v historické budově. Únorovou premiérou operního souboru bude opereta Noc v Benátkách Johanna Strausse mladšího. V březnu se poprvé na jevišti zrekonstruované Malé scény představí baletní soubor s tanečním představením Deník Anny Frankové. A konečně na slovenském jevišti zazní poprvé v historii opera Richarda Wagnera Víly, její premiéra je plánovaná na květen 2017.

Státní divadlo Košice (zdroj theatre-architecture.eu)
Státní divadlo Košice (zdroj theatre-architecture.eu)

 

Praha
Soubor NANOHACH odehrál svou poslední oficiální premiéru. Projektem, který uzavře historii tohoto uskupení, je představení Den a Noc a Noc a Den, naši recenzi najdete zde. Propojuje dvě autorské choreografie Marty Trpišovské a Ley Švejdové, inspirované životem a tvorbou spisovatelky Virginie Woolfové a surrealistické umělkyně Toyen. Premiéru uvedlo 9. května v Divadle Ponec. Zde najdete rozhovor s manažerem souboru Janem Malíkem.

L.Švejdová/M.Trpišovská: Den a Noc a Noc a Den - Divadlo Ponec 2016 (foto Vojtěch Brtnický)
L. Švejdová/M. Trpišovská: Den a Noc a Noc a Den — Divadlo Ponec 2016 (foto Vojtěch Brtnický)

Klavírista Maurizio Pollini zrušil ze zdravotních důvodů svůj recitál, který se měl uskutečnit 3. června v rámci festivalu Pražské jaro v Rudolfinu. Místo Maurizia Polliniho vystoupí Charles Richard-Hamelin.

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat