Fotoreportáž: Česká filharmonie a Paavo Järvi zahájili Pražské jaro

V pražském Obecním domě ve čtvrtek večer začal 71. ročník mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro. Tradiční Smetanova Má vlast zazněla v provedení České filharmonie a pod taktovkou estonského dirigenta Paava Järviho. Koncert předznamenal dopolední pietní akt na vyšehradském hřbitově k uctění památky Bedřicha Smetany.

Ve vyprodaném hledišti Smetanovy síně byl přítomen také prezident Miloš Zeman, který nad festivalem převzal záštitu. Koncert navštívili také ministr kultury Daniel Herman nebo šéf České filharmonie David Mareček. V hledišti, stejně jako v minulých letech, nescházely návštěvnice z Japonska, některé v tradičních kimonech.

Zahajovací koncert slyšeli nejen posluchači v pražském Obecním domě, ale také v parku Kampa a v přímém přenosu ve vybraných kinech, večer v přímém přenosu odvysílal i Český rozhlas na stanici Vltava.

Kultovní dílo české hudby Má vlast se uvádí na Pražském jaru téměř každoročně. Tradici osvěžuje skutečnost, že se skladby ujímá každý rok jiný dirigent. Má vlast se na festivalu nehrála pouze v roce 1948, výjimkou jsou také roky 1946 a 2006, kdy byla uvedena druhý den festivalu.

Má vlast je podobně jako Smetanova Libuše určena zejména slavnostním příležitostem. Cyklus šesti symfonických básní, inspirovaný historií, legendami a krajinou Čech, vznikl v letech 1874 až 1879, premiéra se konala 5. listopadu 1882 v Praze na Žofíně.

Festival letos nabídne pět desítek koncertů. Praha přivítá 14 orchestrů, 65 sólistů a dirigentů a 19 komorních souborů. Uznávané symfonické orchestry a interpreti dorazí z 23 zemí.

Mohlo by vás zajímat


Napsat komentář