Klavírista Marek Kozák vystoupí v Rudolfinu

Klavírista Marek Kozák odehraje svůj recitál v rámci cyklu Světová klavírní tvorba v produkci Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK. Na programu budou skladby Chopina, Bacha, Čajkovského a Prokofjeva. Koncert se uskuteční 18. února 2023 v 19:30 hodin v Rudolfinu.
Marek Kozák (zdroj Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK)
Marek Kozák (zdroj Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK)

Marek Kozák je devětadvacetiletý pianista, který má za sebou již mnoho úspěchů po celém světě. Mimo jiné se stal v červnu 2021 laureátem mezinárodní klavírní soutěže Gézy Andy v Curychu, která se řadí k těm nejprestižnějším a také nejobtížnějším vůbec. V Česku získal v roce 2016 na Pražském jaru 2. místo a ocenění za provedení soudobé skladby Kejklíř Adama Skoumala.

Jméno pianisty je obvykle spojováno s neomylnou technikou, smyslem pro proporce a gradaci, s bohatou paletou rejstříků, obrovskou muzikalitou a vnitřní pokorou k notovému zápisu. Na koncertní pódia vnáší noblesní interpretační kulturu a posluchače si podmaňuje schopností provést dílo s obrovským citem k autorovu záměru.

„Vzhledem k tomu, že jsem začínal jako varhaník, nabízelo se, aby na programu zaznělo něco od Johanna Sebastiana Bacha. Tím, že jsem prošel několika chopinovskými soutěžemi, tak by bylo zvláštní, kdyby nezaznělo něco od Chopina. Proto jsem se rozhodl zařadit jeho tři úplně rozdílná díla. Bude to Rondo alla Mazurka, které Chopin napsal v šestnácti letech, dále to bude dílo zralé – Barkarola, a nakonec to bude Scherzo, které mě provází všemi možnými koncerty a soutěžemi. V druhé polovině zazní Šest klavírních skladeb od Čajkovského, které nepatří k těm nejznámějším, ale myslím, že si rozhodně zaslouží uvedení. Mám tento cyklus strašně rád a těším se, až ho uvedu na svém prvním recitálu v Rudolfinu. A jako poslední zahraji Prokofjevovu Sonátu č. 2, která také patří k mým nejoblíbenějším,“ říká k programu svého recitálu Marek Kozák.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments