Klavírista s pozoruhodným životním příběhem

Nedělním koncertem britského pianisty Paula Lewise bude završen šestý ročník Klavírního festivalu Rudolfa Firkušného. Lewis dnes patří k nejrespektovanějším pianistům své generace a nejen v jeho zemi jej posluchači i kritici zbožňují.
Paul Lewis (foto © Josep Molina)

Je zároveň klavíristou s  pozoruhodným životním příběhem. Na rozdíl od většiny svých kolegů zahájil kariéru jako samouk – v jeho okolí nebyla žádná možnost výuky klavíru, začal tedy navštěvovat knihovnu, kde trávil mnoho času poslechem nahrávek. O mnoho let později navštívil mistrovské kurzy svého „vzoru z knihovny“ – legendárního Alfreda Brendela. V samostatné pětihodinové lekci prošel náročným křtem ohněm a posléze se stal jeho soukromým žákem.

Jeho kariéra pak stoupala strmě. Roku 2010 se Lewis stal prvním pianistou v historii slavného londýnského festivalu BBC Proms, který provedl všech pět Beethovenových klavírních koncertů v rámci jednoho ročníku. Učinil tak pod taktovkou Jiřího Bělohlávka. „Na naši spolupráci se pamatuji naprosto přesně, i když je to již řadu let. Nejen, že jsme společně vystoupili na Proms, ale potom naše spolupráce ještě pokračovala,“ uvádí Lewis v rozhovoru, který před časem poskytl Týdeníku Rozhlas. „Měl jsem příležitost jet s Českou filharmonií a Jiřím Bělohlávkem na turné a tam jsme se blíže poznali. Bylo to v roce 2014 na čínském a korejském turné, kde jsem hrál druhý Beethovenův koncert. S Jiřím Bělohlávkem jsem pokaždé rád spolupracoval. Byl to opravdový muzikant, hodně  jsem se od něho naučil. A pokaždé jsem se vedle něho cítil na pódiu velmi dobře. Je totiž důležité, abyste od dirigenta vnímali jednak to neustálé podněcování a povzbuzování k lepšímu výkonu, ale také podporu. A tu uměl Jiří Bělohlávek dát svrchovaně. Musím říct, že ho od jeho loňské smrti hodně postrádám.“

V živé paměti zůstává jeho brilantní výkon v Brahmsově klavírním koncertu na Pražském jaru roku 2015. Doprovodil jej tehdy Royal Liverpool Philharmonic pod taktovkou Vasila Petrenka. Jeho nadcházející recitál staví na dílech velikánů klasicismu – Josepha Haydna a milovaného Beethovena, večer pak uzavřou Brahmsovy Čtyři klavírní kusy.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat