Klavírista s pozoruhodným životním příběhem

Nedělním koncertem britského pianisty Paula Lewise bude završen šestý ročník Klavírního festivalu Rudolfa Firkušného. Lewis dnes patří k nejrespektovanějším pianistům své generace a nejen v jeho zemi jej posluchači i kritici zbožňují.
Paul Lewis (foto © Josep Molina)

Je zároveň klavíristou s  pozoruhodným životním příběhem. Na rozdíl od většiny svých kolegů zahájil kariéru jako samouk – v jeho okolí nebyla žádná možnost výuky klavíru, začal tedy navštěvovat knihovnu, kde trávil mnoho času poslechem nahrávek. O mnoho let později navštívil mistrovské kurzy svého „vzoru z knihovny“ – legendárního Alfreda Brendela. V samostatné pětihodinové lekci prošel náročným křtem ohněm a posléze se stal jeho soukromým žákem.

Jeho kariéra pak stoupala strmě. Roku 2010 se Lewis stal prvním pianistou v historii slavného londýnského festivalu BBC Proms, který provedl všech pět Beethovenových klavírních koncertů v rámci jednoho ročníku. Učinil tak pod taktovkou Jiřího Bělohlávka. „Na naši spolupráci se pamatuji naprosto přesně, i když je to již řadu let. Nejen, že jsme společně vystoupili na Proms, ale potom naše spolupráce ještě pokračovala,“ uvádí Lewis v rozhovoru, který před časem poskytl Týdeníku Rozhlas. „Měl jsem příležitost jet s Českou filharmonií a Jiřím Bělohlávkem na turné a tam jsme se blíže poznali. Bylo to v roce 2014 na čínském a korejském turné, kde jsem hrál druhý Beethovenův koncert. S Jiřím Bělohlávkem jsem pokaždé rád spolupracoval. Byl to opravdový muzikant, hodně  jsem se od něho naučil. A pokaždé jsem se vedle něho cítil na pódiu velmi dobře. Je totiž důležité, abyste od dirigenta vnímali jednak to neustálé podněcování a povzbuzování k lepšímu výkonu, ale také podporu. A tu uměl Jiří Bělohlávek dát svrchovaně. Musím říct, že ho od jeho loňské smrti hodně postrádám.“

V živé paměti zůstává jeho brilantní výkon v Brahmsově klavírním koncertu na Pražském jaru roku 2015. Doprovodil jej tehdy Royal Liverpool Philharmonic pod taktovkou Vasila Petrenka. Jeho nadcházející recitál staví na dílech velikánů klasicismu – Josepha Haydna a milovaného Beethovena, večer pak uzavřou Brahmsovy Čtyři klavírní kusy.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na