Jan Petrof obdržel doktorát a medaili hradecké univerzity

Pravnuk zakladatele společnosti Petrof Jan Petrof převzal 28. listopadu 2018 čestný doktorát v oboru Management a Zlatou medaili Univerzity Hradec Králové (UHK). Škola ocenila jeho zásluhy při obnově násilně přetrhané tradice rodinné firmy, která se opět zařadila mezi přední evropské výrobce pian a klavírů.
Témata:Jan Petrof
Jan Petrof (foto Tomáš Adamec)

Jsem velmi poctěn, že jsem to právě já, koho vědecká rada Fakulty informatiky a managementu Univerzity Hradec Králové vybrala. Je to uznání nejen pro mě, ale pro celou společnost Petrof,” řekl Jan Petrof.

Podle UHK se osmasedmdesátiletý Jan Petrof zásadním způsobem podílel na privatizaci a rozvoji firmy, která nese slavné jméno jeho rodiny, a obstál jako manažer v nelehkých podmínkách, které před něj privatizace podniku a změny na světových trzích postavily. “Je příkladem svědomitého, úspěšného a zároveň slušného podnikatele, který dělá čest nejen Hradci Králové, ale celé České republice,” řekl mluvčí univerzity Jakub Novák.

Univerzita Hradec Králové přistoupila k udělení čestného doktorátu podeváté. Mezi čestné doktory UHK patří například již zesnulý královéhradecký biskup Karel Otčenášek nebo arcibiskup pražský a primas český Dominik Duka. “Asi nejznámějším nositelem Zlaté medaile UHK je v roce 2015 promovaný Zdeněk Svěrák,” uvedl rektor UHK Kamil Kuča.

Jan Petrof se narodil 10. května 1940 v Hradci Králové, vystudoval střední stavební průmyslovou školu a později při zaměstnání Vysokou školu ekonomickou. V roce 1991 zaujal místo obchodního náměstka a téměř osm let mu trvalo, než plně ovládl celou firmu. Od roku 2004 vede firmu dcera Zuzana Ceralová Petrofová. Jan Petrof, který nyní reprezentuje firmu na společenských akcích a koncertech po České republice, je nositelem řady ocenění včetně medaile Za zásluhy III. stupně udělenou před deseti lety tehdejším prezidentem Václavem Klausem. V restituci rodině Petrofů stát vrátil pouhá čtyři procenta firmy, zbytek musela koupit.

Ročně hradecká firma vyrobí do 2000 nástrojů s logem Petrof, nejvíce jich vyváží do Číny. Loni zvýšila tržby o devět procent na 254 milionů korun. Růst podnik vykázal čtvrtý rok po sobě a loňský prodej byl nejvyšší za posledních devět let. Zisk firma zvedla o polovinu na 12,6 milionu korun.

Jan Petrof byl prezidentem republiky roku 2008 vyznamenán medailí za zásluhy o stát v oblasti hospodářské.

Loni podnik Petrof dokončil tříletý projekt výstavby reprezentativního obchodního a kulturního centra Petrof Gallery. Centrum v hodnotě 60 milionů korun podnik pořídil rekonstrukcí a přístavbou jedné z hal na okraji výrobního areálu v Hradci Králové. Centrum získalo v úterý 27. listopadu titul Stavba roku Královéhradeckého kraje 2018.

Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na