Klavíristka Alice Sara Ott uvede v Praze velmi osobní projekt s digitálními obrazy

Klavíristka Alice Sara Ott představí v Praze svůj nejnovější audiovizuální projekt Ozvěny života, který je velmi osobním ohlédnutím za její kariérou. Program obsáhne díla od Chopina přes skladatele 20. století až po autorskou tvorbu. Projekt bude doplněn projekcí digitálních obrazů Hakana Demirela. Koncert v rámci cyklu Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK se uskuteční 15. dubna 2023 v 19:30 v Rudolfinu.
Alice Sara Ott (zdroj Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK)
Alice Sara Ott (zdroj Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK)

Věhlasná německo-japonská klavíristka Alice Sara Ott provede premiérově v Praze svůj multimediální projekt Echoes Of Life/Ozvěny života. Jde o virtuální cestu za poznáním skrze hudbu a digitální obrazy, které vytvořil speciálně pro tuto příležitost turecký architekt Hakan Demirel.

„Projekt, který nese název Echos of Life, tedy Ozvěny života, je audiovizuální, čili budeme v Rudolfinu promítat na velké plátno digitální obrazy vytvořené k hudbě, kterou bude Alice Sara Ott hrát. Projekt mimo jiné reflektuje i fakt, že umělkyni byla v roce 2019 diagnostikována roztroušená skleróza a sama mluví o tom, že není jasné, jak se tím pádem bude její kariéra v budoucnu vyvíjet,“ říká k projektu dramaturg Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK Martin Rudovský.

Základní osou koncertu bude 24 Chopinových Preludií, která jsou proložena sedmi skladbami. Jednou z nich je speciálně pro tento projekt složená skladba In the Beginning Was od lucemburského experimentálního pianisty a skladatele Francesca Tristana. Dále zazní Musica Ricercata György Ligetiho, Valse Nino Roty, Litany od Toru Takemitsu, Preludium Chilly Gonzalese a velmi emotivní skladba Pro Alinu Arvo Pärta.

Program zakončí autorská skladba Ott, která nese název Ukolébavka na věčnost a je variací na část Lacrimosa z Mozartova Requiem. „Lacrimosa od W. A. Mozarta je součástí jeho Requiem, které složil na sklonku života, ale již nedokončil. V této hudbě se smrtelnost mění v nesmrtelnost a konečnost ve věčnost. Moje aranžmá odráží ozvěny jeho fragmentů v dálce. Je plné otevřených prostor, které nechávají místo pro nezodpovězené otázky,“ dodává ke své skladbě autorka.

Alice Sara Ott začala svou hudební kariéru jako „zázračné dítě“, když se v roce 2002 stala nejmladší finalistkou soutěže Hamatsu International Piano Academy v Japonsku. V roce 2004 pak vyhrála první cenu v soutěži v Pianello Val Tidone. Od roku 2009 vydává desky pod Deutsche Grammophon a její nejnovější deska Echoes of Life je již její desátou. Pražskému publiku se v minulosti představila například na festivalu Dvořákova Praha.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments